علی‌آبادی در حالی از عدم پیشنهاد افزایش تعرفه توسط دولتی‌ها سخن می‌گوید که چندی‌پیش با انتشار فهرستی از سوی سازمان توسعه تجارت، افزایش ۸درصدی تعرفه واردات تایر در آن به چشم می‌خورد.

به گزارش اخبار خودرو ، برخلاف پیش‌بینی‌های اخیر فعالان صنعت تایر مبنی‌بر عزم دولت برای افزایش تعرفه واردات تایر به کشور، هیات دولت در جدیدترین جلسه خود، پیشنهادی برای افزایش این تعرفه نداشته است.

علی علی‌آبادی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با رد خبر افزایش ۸درصدی تعرفه واردات تایر به «دنیای خودرو» گفت: براساس آخرین مصوبه هیات دولت پیشنهاد افزایش تعرفه واردات برای ۳۶۸قلم کالا مطرح شده است که در این بین اثری از پیشنهاد برای افزایش تعرفه واردات تایر وجود ندارد.

تایر

تایر

علی‌آبادی در حالی از عدم پیشنهاد افزایش تعرفه توسط دولتی‌ها سخن می‌گوید که چندی‌پیش با انتشار فهرستی از سوی سازمان توسعه تجارت، افزایش ۸درصدی تعرفه واردات تایر در آن به چشم می‌خورد.

پیشنهادی که تعرفه این کالا را از ۳۲درصد فعلی به ۴۰درصد افزایش می‌داد و با انتشار آن سایت ثبت‌سفارش تایر نیز برای چند روز به سرنوشت ثبت‌سفارش خودرو دچار شد.

اما بسته بودن ثبت‌سفارش تایر بیش از دو هفته دوام نیاورد و درنهایت با وجود شایعات بسیار درباره مسدود ماندن ثبت‌سفارش تایر تا زمان برگزاری جلسه کمسیون ماده‌یک وزارت صنعت و تصویب افزایش تعرفه‌ها، ثبت‌سفارش تایر برای واردکنندگان آزاد اعلام شد.

اگرچه با باز شدن سایت ثبت‌سفارش بازهم صحبت‌ها بر سر افزایش تعرفه‌ها بالا گرفت و رئیس انجمن تولیدکنندگان صنعت تایر از قطعی بودن افزایش تعرفه‌ها خبر داد اما مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت از عدم افزایش تعرفه واردات تایر خبر می‌دهد و می‌گوید: هیات دولت افزایش تعرفه تایر را در دستور کار ندارد و پیشنهادی برای این کار به سازمان هم ارائه نداده است.

وی با تاکید‌بر اینکه تعرفه اقلام اعلام شده پس از بررسی در کمسیون ماده‌یک و تصویب در این کمسیون برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال می‌شوند، می‌گوید: حتی اگر پیشنهادی هم برای افزایش تعرفه به این کمسیون می‌رسید، باز هم دلیلی برای تایید و تصویب نهایی آن نبود.

علی‌آبادی با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون ماده‌یک به‌صورت هر دو هفته یک‌بار می‌گوید: دستور جلسات کمیسیون براساس اهمیت تعیین می‌شوند و تاکنون بررسی افزایش تعرفه‌ها در دستور کار قرار نگرفته است.

این مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت ضمن ابراز بی‌اطلاعی از تعرفه واردات تایر بر این نکته تاکید می‌کند که بسته شدن ثبت‌سفارش به بهانه افزایش تعرفه‌ها در آینده کاملا غیرمنطقی است، برخلاف گفته برخی مسئولان نمی‌توان به بهانه افزایش تعرفه، جلوی واردات را گرفت.

به‌گفته مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت سایت ثبت‌سفارش برای واردات انواع تایر به کشور باز است و افزایش تعرفه واردات نیز تنها به شرط تصویب در کمیسیون ماده‌یک وزارت صنعت معدن تجارت خواهد بود که البته هنوز پیشنهادی از سوی هیات دولت برای بالا رفتن تعرفه واردات تایر به این کمیسیون نرسیده است.