وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای افزایش سرمایه بانک‏‌های تخصصی و توسعه‌‏ای نیازمند رویکرد جدی‏‌تری هستیم.

به گزارش خبرنگار ایبنا، محمد شریعتمداری در مجمع بانک صنعت و معدن گفت: این بانک در هدایت و حمایت صنایع بزرگ اقداماتی مناسبی را انجام داده و باید به این مسئله هم توجه کنیم که کوچک شدن اقتصاد کشور به صلاح نیست و باید در بخش ‌های نفت، گاز، انرژی و معادن در کشور از شرکت ‌های دانش‌ بنیان استفاده و حمایت شود و این ظرفیت ‌ها در کشور نشان‌ دهنده این است که اقتصاد ایران باید وسعت پیدا کند.

مهم‌ترین عضو در نظام بانکی

بر اساس این گزارش، شریعتمداری در ادامه گفت: اقتصاد ایران بسیار به نظام بانکی متصل است و ما اگر بخواهیم ظرفیت ‌های دیگری را مانند دانش‌ بنیان‌ ها تقویت کنیم و تا حدی تمرکز اقتصاد ایران را از نظام بانکی کمتر کنیم، مهم ‌ترین عضو در نظام بانکی، یعنی بانک صنعت و معدن است چرا که می ‌تواند نقش سازنده‌ ای در حمایت از دانش ‌بنیان‌ ها داشته باشد.

وی در خصوص افزایش سرمایه این بانک افزود: افزایش سرمایه ۶ درصدی بانک صنعت و معدن توسط بانک مرکزی بیانگر این است که ما از شرایط مطلوب بانک‌ های تخصصی و توسعه‌ ای دنیا بسیار عقب هستیم و از آقای پورمحمدی (معاون سازمان برنامه و بودجه) درخواست می‌ کنیم با توجه به تجربیاتی که در نظام بانکی کشور دارد در خصوص مسئله افزایش سرمایه بانک‌ های تخصصی و توسعه ‌ای رویکرد جدی‌ تری داشته باشند.

تسهیلات نوسازی واحدهای صنعتی

شریعتمداری اظهارداشت: مسئله مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد مسئله نوسازی واحدهای صنعتی است و باید بررسی شود که آیا بانک‌ ها به اعطای تسهیلات برای نوسازی ماشین آلات فرسوده و واحدهای تولیدی می‌ پردازند یا خیر و این اقدام اگر صورت می‌ گیرد آیا تولیدات آن واحد تولیدی جایگزین واردات می‌ شود یا برای صادرات نیز سرمایه ‌گذاری خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به موضوع معدن که بسیار در کشور نادیده گرفته شده باید مورد پیگیری قرار گیرد چرا که با توجه به ظرفیت ‌های زیادی که کشور در بخش معدن دارد این موضوع از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است.

نقشه راه ۴ ساله

شریعتمداری گفت: با حمایت ‌های وزیر اقتصاد برای اولین بار یک نقشه راه ۴ ساله برای توسعه معدنی کشور طراحی کرده ‌ایم که ابعاد گسترده ‌ای دارد و بانک صنعت و معدن نیز می‌ بایست توجه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تامین مالی بخش معادن بسیار اهمیت دارد، اظهارداشت: مرحله ابتدایی فعالیت معادن موضوع اکتشاف است، اما متاسفانه در حال حاضر ابزارهای اکتشاف بسیار مستهلک هستند که باید با تامین مالی این ابزارها را نوسازی کنیم.