01

جلسه معارفه شرکت انتقال داده‌های آسیاتک، در روز دوشنبه مورخ 01/08/1396در محل هتل ارم برگزار گردید، نکات مهمی که در این جلسه مورد گفت‌و‌گو قرار گرفت به شرح زیر است:

تاریخچه فعالیت شرکت آسیاتک در طول زمان به صورت شکل زیر است:

clip_image002

مهم‌ترین مجوز شرکت، پروانه FCP است که از تجمیع پروانه‌های قدیمیِ ISP و ISDP حاصل شده‌است این پروانه به شرکت اجازه فروش اینترنت به مشتریان را می‌دهد.

شرکت آسیاتک در حال حاضر حدود 1 میلیون مشترک فعال دارد و در 430 شهر به مشتریان خدمت ارائه می‌نماید.

ماهیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت همچون آسیاتک بدین شکل است که در نقش یک واسطه عمل می‌نمایند، اینترنت را در حجم بالا از شرکت ارتباطات زیرساخت (تامین کننده انحصاری اینترنت کشور) خریداری کرده و به صورت خرده فروشی به مشتریان عرضه می‌نماید.

شرکت آسیاتک به منظور گسترش خدمات و تنوع بخشی به حوزه کسب و کار خود، در ایجاد دیتا سنتر‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌است که در حال حاضر در حدود 2 پتابایت (2048 ترابایت) فضای ذخیره سازی در اختیار دارد؛ مزیت وجود چنین دیتا سنترهایی داخل کشور علاوه بر امنیت بالاتر، سرعت بیشتر انتقال داده‌ها است. جدیدترین دیتا سنتر آسیاتک طی سال جاری در برج میلاد راه اندازی شده‌است، برج میلاد به لحاظ ایمنی و پایایی بالای جریان برق مکان بسیار مناسبی است؛ 70 درصد ترافیک مصرفی داخل کشور در حال حاضر از دیتا‌ ‌سنترهای آسیاتک دریافت می‌شود همچنین راه‌اندازی سیستم VOD (video on deman) که امکان تماشای فیلم برای مشترکین را فراهم می‌نماید از دیتا سنترهای آسیاتک استفاده می‌نمایند برای جذب شرکت‌های بیشتری در این حوزه، آسیاتک به طور مستقیم در هیچ اپلیکیشن VOD سرمایه‌گذاری نکرده‌است و تنها به مشارکت و شریک شدن در درآمد حاصل از این سیستم جدید مبادرت ورزیده‌است؛ در حال حاضر اپلیکیشن‌های VOD همانند فیلمیو و نمآوا در حال فعالیت هستند.

حضور در پارک علم و فناوری پردیس جزو برنامه‌های شرکت است که احتمالا از ابتدای سال 1397 عملی خواهد شد و باعث کاهش هزینه‌های مالیاتی شرکت خواهد شد.

شرکت در حوزه پابلیک وای فای فعالیت دارد و توانسته است در مکان‌های عمومی‌ای همچون راه‌آهن تهران و برخی فرودگاه‌ها به کاربران اینترنت رایگان تا سقف مشخصی ارائه نماید و پس از این سقف با دریافت هزینه اقدام به ارائه خدمات می‌نمیاد.

مذاکرات با شرکت‌های خارجی برای شراکت در جریان است و هنوز قراردادی منعقد نشده‌است.

در ساختار سهامداری شرکت آسیاتک دو شرکت حقوقی سرمایه گذرای آتیه مداران و شرکت خدمات مدیریت اندیشه آتیه مداران دیده می‌شوند که این دو شرکت در سال 1395 اقدام به خرید 20 درصد سهام آسیاتک نموده‌اند (هر یک 10 درصد) قابل به ذکر است که این دو شرکت مرتبط با کارگزاری آتیه (کارگزار عرضه کننده و مشاور پذیرش آسیاتک) هستند. نکته مهم این است که مدیرعامل کارگزاری آتیه در حال حاضر رئیس هیئت مدیره شرکت آسیاتک نیز هست.

شرکت آسیاتک افزایش سرمایه 200 درصدی در پیش رو دارد که از محل مطالبات و آورده نقدی خواهد بود.

اوج مصرف اینترنت در کشور بین ساعت 10 تا 12:30 شب است بدین خاطر شرکت بایستی به اندازه مصرف در این بازه زمانی پهنای باند خریداری نماید اما در ساعت صبح که میزان مصرف خانگی کم است با تغییر استراتژی می‌توان پهنای باند را به شرکت‌ها فروخت که از این زمینه حدود 710 میلیارد ریال درآمد در بودجه سال 1396 پیش‌بینی گردیده‌است.

با توجه به شکل زیر مشخص است که کاربران ایرانی نسبت به ترکیه و انگلستان اینترنت ثابت خانگی کمتری مصرف می‌نمایند به طوری که سرانه مصرف هر ایرانی که 6.5 گیگابایت است که تقریبا 0.1 مصرف کاربران کشور ترکیه است؛همچنین، با توجه به برنامه ششم توسعه که توسعه 2.5 برابری صنعت IT مورد توجه قرار گرفته‌است و اجرای طرح کارت ملی هومشند که خدمات به مردم از طریق این کارت صورت می‌پذیرد و نیاز به اتصال به شبکه اینترنت دارد، می‌توان نتیجه گرفت این صنعت همچنان چشم‌انداز مثبتی خواهد داشت. نرخ فروش خدمات این صنعت طی سال‌های گذشته نزولی بوده‌است اما استفاده بیشتر کاربران باعث حفظ سود شرکت‌های فعال این حوزه شده‌است.

clip_image004

به صورت کلی می‌توان خدمات شرکت آسیاتک را به دو حوزه ارائه اینترنت ثابت (DSL) و دیتاسنتر تفکیک کرد؛ با توجه به اینکه عمده درآمد شرکت از فروش اینترنت DSL است ریسک مهمی از این ناحیه متحمل می‌شود، چرا که تمایل به مصرف با استفاده از اینترنت موبایل روز به روز در حال افزایش است؛ البته در این زمینه آسیاتک اقدام به راه اندازی اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) کرده است تا بتواند فعالیت خود را در بازار تلفن همراه گسترش دهد. چگونگی گرفتن سهم بازار از دو اپراتور همراه اول و ایرانسل جای سوال دارد و بایستی منتظر برنامه‌های شرکت در این زمینه بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط