43271

  • خلاصه مدیریتی

 

شرکت در یک نگاه:

نماد

فولاژ

گروه

فلزات اساسي

پایان دوره مالی

اسفند ماه

سود خالص هر سهم سال 1395

158

پیش بینی سود هر سهم سال  1396 (با سرمایه جدید)

148

سرمایه (میلیون ریال)

4،990،000

اصلی­ترین مشتریان شرکت

آرمان استیل باختر، گسترش خدمات آلیاژ آریا

سهامداران عمده شرکت

توسعه صنایع و معادن غدیر، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و سرمایه گذاری سهام عدالت

محل فعالیت شرکت

یزد

تعداد کارکنان

1392

تاریخ ثبت شرکت

1370

تاریخ ورود به بورس

1389

 

ü      یکی از نکات مهم شرکت افزایش تعداد پرسنل شرکت از "814 نفر" در سال 1394 به "1392 نفر" در سال 1395 است اما هزینه‌های حقوق و دستمزد تغییری در حدود نرخ تورم داشته است گویی این افزایش پرسنل ناشی از تغییر قرارداد با نیروی انسانی شرکت است.

ü      پروژه یزد I، انحراف نامساعدی از برنامه دارد به طوری که در برنامه اولیه زمان بهره‌برداری از طرح، سال 1397 پیش‌بینی شده است اما تا پایان سال 1395، تنها 32 درصد پیشرفت داشته‌است. واگذاری این طرح در دستور کار هیئت مدیره قرار دارد که بایستی هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود چرا که به وضوح مشخص است راه‌اندازی این طرح در توانایی شرکت نیست و هر ساله شرکت سود حداقلی را تقسیم و از محل مطالبات و آورده نقدی اقدام به افزایش سرمایه می‌نماید تا هزینه‌های طرح یزد I را تامین نماید. تاکنون در این پروژه 2،120 میلیارد ریال هزینه شده‌است و همچنین تسهیلات ارزی به مبلغ 118 میلیون یورو از سوی بانک اعهد به پرداخت شده که تنها مبلغ 5.28 میلیون یورو از آن جذب شده‌است که به دلیل عدم جذب کامل وام سود و کارمزد آن به صورت علی‌الحساب محاسبه و در صورت‌های مالی شرکت انعکاس یافته است که در صورت واگذاری طرح یزد I، این هزینه‌ها کاهش خواهند یافت.

ü      شرکت فولاد آلیاژی ایران با سرمایه 4،990،000 میلیون ریالی در صورت مالی منتهی به 31/03/1396 مقدار 3،119،641 میلیون ریال تسهیلات مالی داشته است که تقریبا 63 درصد سرمایه‌ شرکت است در سرفصل دارایی‌ها نیز تنها موردی که بتوان مطابق با این تسهیلات در نظر گرفت موجودی مواد و کالا با رقم 3،777،601 است نصف موجودی مواد و کالا، کالاهای ساخته شده و پس از آن قلم عمده قطعات و لوازم یدکی است که با مدیریت بهتر می‌توان سرمایه قفل شده در این دو قلم آزاد شود و نیاز به اخذ تسهیلات جهت سرمایه در گردش کاهش یابد.  

ü      نرخ محصولات صادراتی شرکت از محصولات داخلی کمتر است که جای تامل دارد به نظر می‌رسد با بهبود کیفیت و مذاکرات بهتر با طرف‌های خارجی در پسا برجام بتوان با نرخ بهتری محصولات را صادر کرد و تناژ محصولات صادراتی را نیز افزایش داد و در نتیجه به سودآوری بهتر مجموعه کمک نمود.

ü      حاشیه سود ناخالص شرکت فولاد آلیاژی حدود 11 درصد است که جهت سودآوری بیشتر بایستی در صورت کشش بازار به افزایش نرخ فروش محصولات و یا کاهش هزینه بهای تمام شده تولید مبادرت ورزید تا سودآوری شرکت افزایش یابد شرکت در سال 1391 حاشیه سود ناخالص 33 درصدی داشته‌است اما پس از آن با افزایش نرخ مواد اولیه حاشیه سود به حدود 16 درصد کاهش یافته است.

 

 

معرفی شرکت

 

کلیات:

شرکت فولاد آلیاژی ایران در تاریخ 28/12/1370 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماره 2220 مورخ 28/12/1370 در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی استان یزد به ثبت رسیده­است. طی صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 10/09/1388 نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافته و در تاریخ 05/10/1389 در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده­است؛ مرکز اصلی شرکت در شهرستان یزد واقع است.

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از: "ایجاد کارخانه فولاد آلیاژی و واحدهای مربوط در راستای پیشبرد و گسترش صنعت فولاد آلیاژی در نقاط تعیین شده، توسعه کارخانجات فولاد آلیاژی و ازدیاد تولیدات از نظر نوع و تعداد به طرق گوناگون و بنا به صرفه و صلاح کشور، فراهم آوردن تسهیلات لازم به منظور ایجاد تحقیقات و آموزش­های علمی در جهت دستیابی به تکنولوژی جدید و سایر صنایع ضروری صنعت فولاد آلیاژی، کسب و فروش و انتقال دانش فنی فولاد آلیاژی، انجام عملیات بازرگانی از قبیل خرید مواد اولیه و سایر خریدهای لازم و فروش تولیدات شرکت و به طور کلی مبادرت به انجام کلیه فعالیت­هایی که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با موضوع فعالیت شرکت منطبق باشند."

ظرفیت اسمی مقدار تولید 360 هزار تن است که به صورت همگن شده و بر اساس یک گرید واحد تا 550 هزارتن قابل تولید است.

 

 

 

 

 

 

 

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ 12/07/1396 به شرح جدول زیر می­باشد:

فولاژ

نام سهامدار

مالکیت

توسعه صنایع و معادن غدیر

34.29%

صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد

20.08%

سرمایه گذاری سهام عدالت

29.89%

سایر

15.74%

جمع

100%

 

 

سرمایه شرکت:

image

 

 

 

شرکتهای تابعه و وابسته:

 

*شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان:

گروه شامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان (سهامی خاص) و شرکت­های فرعی آن شامل شرکت فولاد شاهرود (سهامی خاص) و شرکت کک نگین البرز (سهامی خاص) است. شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در سال 1384 در تهران به ثبت رسیده است فعالیت اصلی آن ایجاد کارخانجات آهن و فولادسازی و واحدهای مربوطه در راستای پیشبرد و گسترش معادن و صنایع معدنی ایران است. مطابق پروانه بهره برداری مورخ 15/02/1389 ظرفیت تولید شرکت اصلی در 3 شیفت کاری 800،000 تن آهن اسفنجی می­باشد. فولاد آلیاژی ایران مالک 25% سهام این شرکت است. فولاد و غدیر ایرانیان در سال 1395 افزایش سرمایه 52 درصدی داشته است (سرمایه فعلی: 3،800،000) و سود خالص هر سهم آن 42 ریال بوده‌است.

 

*شرکت توسعه فولاد آلیاژی ایرانیان:

این شرکت در سال 1392 به صورت سهامی خاص تاسیس شده است. فعالیت اصلی شرکت، ایجاد کارخانه فولاد آلیاژی و واحدهای مربوطه به منظور تولید و فروش انواع محصولات فولادی، لوله و اتصالات بدون درز و توسعه آتی کارخانه و افزایش تولیدات است. فعالیت شرکت از بدو تاسیس تا پایان سال 1394، محدود به سپرده گذاری نزد بانک ملی و دریافت سود بانکی بوده­است. اقدامات اولیه جهت واگذاری پروژه یزد یک به این شرکت صورت گرفته‌است؛ همچنین واگذاری بخشی از سهام شرکت توسعه فولاد آلیاژی ایرانیان به سهامدارن و سرمایه گذاران جدید به منظور تامین مالی لازم در دستور کار است. سرمایه این شرکت 10 میلیارد ریال و مالک 100 درصدی آن شرکت فولاد آلیاژی ایران است.

 

*شرکت طراحی و مهندسی فولاد یاران یزد (سهامی خاص):

این شرکت در تاریخ 04/02/1384 در شهرستان یزد ثبت گردیده­است؛ فعالیت اصلی شرکت عبارت است از: طراحی، مهندسی، ساخت و تولید انواع قطعات فلزی و غیرفلزی به هر روش ممکن از جمله: ریخته­گری، ماشین­کاری، آهنگری، متالوژی پودر و به طور کلی انجام کلیه فعالیت­های تولیدی و خدمات تبدیلی، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تاسیسات و تجهیزات خطوط تولید صنایع کارخانه­ای، سرویس، نگهداری و تعمیرات موردی و اساسی انواع تجهیزات مکانیکی، پنوماتیکی و خودروهای کارگاهی، بازرسی فنی مواد اولیه، قطعات و تجهیزات در داخل و خارج کشور. خرید و فروش انواع مواد اولیه، قطعات و تجهیزات، انتقال تکنولوژی و دانش فنی مرتبط با فعالیت­های شرکت، اهدا و اخذ نمایندگی شرکت­های داخلی و خارجی و به طور کلی هر گونه فعالیتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به موضوع شرکت باشد و منع قانونی نداشته باشد.

 

*شرکت گسترش خدمات فولاژ آریا (سهامی خاص):

این شرکت در تاریخ 15/12/1389 در شهرستان یزد به ثبت رسیده است. این شرکت دارای تابعه زیر است:

شرکت کشش مداوم یزد (سهامی خاص) که در اسفند ماه 1391 تحت کنترل قرار گرفته­است.

فعالیت اصلی شرکت عبارت است از: ایجاد مراکز و نمایندگی عرضه محصولات فولاد آلیاژی و یا دیگر محصولات فولادی در تمام سطوح عمده و خرده فروشی در داخل و خارج شرکت برای کسب سهم بازار بیشتر در داخل و خارج که ممکن است توسط سایرین میسر نباشد همچنین اقدام به تامین مواد اولیه و مصرف قطعات مرتبط با صنایع فولاد از داخل و خارج و تامین کلیه الزامات تولید و فروش محصولات فولادی کشور تریجحا فولاد آلیاژی. مشارکت و سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی فولادی، صادرات و واردات انواع فولاد آلیاژی و به طور کلی تامین کلیه نیازهای صنایع فولاد و همچنین تمامی فعالیت­هایی که به نحوی با موضوع شرکت مرتبط باشد. مجموع کارکنان این گروه انتهای سال 93، 11 نفر بوده­اند.

 

اطلاعات طرح­ها و پروژه‌های توسعه‌ای شرکت:

  1. پروژه یزد یک: این پروژه به دلیل تنگناهای مالی با تاخیر مواجه شده است به طوری که تا پایان سال 1395، پیشرفت آن 32.17 درصد بوده­است. این پروژه با هدف تولید سالیانه 300 هزار تن فولاد آلیاژی و 400 هزار تن فولاد کربنی با فرض بهره برداری از سال 1397 تهیه شده­است. ارزش کل طرح مبلغ 6/8،347 میلیارد ریال ( بدون سرمایه در گردش) برآورد شده که مشتمل بر مبلغ 126 میلیون یورو (معادل 5،040 میلیارد ریال با نرخ هر یورو 40،000 ریال) بهای ارزی ماشین آلات و تاسیسات و مبلغ 6/3،307 میلیارد ریال مخارج ریالی طرح شامل زمین، ساختمان و سار مخارج قبل از بهره برداری طرح می­باشد. بر اساس مصوبات هیئت مدیره شرکت واگذاری حداقل 49 درصد و حداکثر 65 درصد از طرح یزد I از طریق مزایده و در قالب فروش سهام شرکت توسعه فولاد آلیاژی ایرانیان (سهامی خاص) در دست اقدام است.
  2. پروژه فرآوری قراضه: پروژه شریدر به مراحل پایانی رسیده‌است و در انتظار تست نهایی و تحویل از سوی پیمانکار می‌باشد.
  3. پروژه تولید نورد وایر و مفتول: مطالعات فنی، اقتصادی طرح انجام و پیشنهادات فنی مربوطه از سازندگان معتبر اخذ و بررسی شده­است. ادامه فعالیت­های این پروژه از جمله: برگزاری مناقصات و شروع فعالیت­های اجرایی نیاز به تصمیم هیئت مدیره شرکت دارد.

 

 

با توجه به اطلاعات مطرح شده در فوق و همچنین با در نظر گرفتن نقاط قوت وضعف شرکت فولاد آلیاژی ایران به تحلیل و برآورد سود هر سهم شرکت در سال جاری پرداخته شده است.

 

صورت سود و زیان برآوردی:

برآورد سود سال جاری:

در بخش اول از این تحلیل به محاسبه سود شرکت در سال جاری و ارائه ریز محاسبات برای برآورد سود پرداخته شده است.

1)       پیش بینی:

سود شرکت برای سال جاری با سرمایه 4،990،000 میلیون ریال به ازای هر سهم 148 ریال در محتمل‌ترین حالت برآورد شده است. ریز محاسبات در جدول زیر آمده است:

صورت سود و زیان برآوردی سال 1396:

 

image

 

 

        

مفروضات در نظر گرفته شده در برآورد سود هر سهم:

برآورد تولید و فروش در سال جاری:

محصولات تولیدی شرکت عبارتند از محصولات آلیاژی، محصولات ساختمانی و محصولات مهندسی و صنعتی. بیشترین درصد از تولید و فروش شرکت به محصولات آلیاژی اختصاص دارد. میزان فروش صادراتی به کل فروش شرکت طی سالیان گذشته در حدود 5 درصد در نوسان بوده­است که البته در اطلاعات مالی سال 1395 به 17 درصد فروش رسیده­است دلیل اصلی رشد صادرات کاهش تحریم‌ها بوده‌است و البته نکته قابل ملاحظه نرخ پایین‌تر فروش صادراتی نسبت به فروش داخلی است؛ محصولات آلیاژی بیشترین حاشیه سود را برای شرکت به ارمغان می­آورند در حالی که تولید محصولات ساختمانی در گذشته باعث ایجاد زیان برای شرکت می­شد و در سال 1395، به دلیل افزایش قیمت فولاد تقریبا سر به سر به فروش می‌رسد و عملا سودی برای شرکت ایجاد نمی‌نماید.

ظرفیت تولید شرکت بر اساس گزارش فعالیت هیئت مدیره مطابق ذیل می‌باشد:

شرکت فولاد آلیاژی ایران محصولات خود را در سه واحد فولاد سازی با ظرفیت اسمی 550،000 تن و نورد با ظرفیت 260،000 تن تولید می­نماید. شرکت در حال حاضر با استفاده از آهن اسفنجی و آهن قراضه به همراه آلیاژ­ها به تولید محصولات خود می­پردازد که طبق نامه شفاف سازی شرکت سطح مصرف آهن قراضه (15%) و آهن اسفنجی (85%) است اما در عمل و طی سال مالی 1395 مصرف آهن اسفنجی حدود 70% بوده‌است؛ با راه اندازی کارخانه گندله سازی اردکان، تامین آهن اسفنجی شرکت تسهیل شده و سهم آن در مواد اولیه نسبت به سال­های قبل افزایش می­یابد.

ظرفیت عملی تولید فولاد خام شرکت 550،000 تن و ظرفیت عملی تولید نورد سنگین شرکت در شرایط همسان تولید 326،000 تن است.

میزان فروش برای سال 1396، حاصل جمع تناژ فروش رفته 5 ماهه و تناژ فروش مرداد ماه ضرب در 7 (برای ماه‌های باقیمانده) در نظر گرفته شده‌است؛ قابل ذکر است که طبق اطلاعات منتشر شده توسط شرکت، پروژه یزد یک در سال 1397 به بهره برداری خواهد رسید که با توجه انحراف بسیار زیاد از برنامه (پیشرفت فیزیکی پروژه تا پایان سال 1395، 32 درصد بوده­است) افتتاح این پروژه در سال 1397 با تردید همراه است؛ در تحلیل پیش رو با توجه به بررسی شرکت تا سال 1396، پروژه یزد یک در تحلیل­ وارد نشده­است.

در جداول زیر برآورد مبلغ، مقدار و نرخ فروش برای سال مالی آتی، جاری و مقایسه آن با سال گذشته ارائه شده است.

 

مبالغ فروش:

 

image

 

تناژ فروش:

image

 

نرخ فروش:

 

image

نرخ فروش محصولات:

عمده محصولات این شرکت، محصولات آلیاژی است که به خاطر مرغوبیت بالاتر نسبت به فولاد عادی، قیمت­ بالاتری دارد اما به صورت کلی نحوه قیمت گذاری محصولات این شرکت تابعی از قیمت فولاد جهانی و نرخ ارز است.

با توجه به افزایش اخیر قیمت فولاد با توجه به اتفاقات اخیر چین مبنی بر کنترل فعالیت کارخانجات جهت کاهش آلودگی هوا، نرخ 7 ماه باقیمانده برای سال 1396، همان نرخ مرداد ماه همراه با ضریب رشد نرخ شمش بلوم فولاد خوزستان نسبت به سه ماهه سال 1396 در نظر گرفته شده‌است، میانگین نرخ شمش فولاد خوزستان برای کل سال 1396، 18،650 به ازای هر کیلوگرم در نظر گرفته شده است در حالی که در سه ماهه به ازای هر کیلوگرم 16،706 بوده‌است.

 

 

برآورد بهای تمام شده کالای فروش رفته:

عمده محصولات مصرفی شرکت فولاد آلیاژی ایران آهن اسفنجی، قراضه و مقدار اندکی سایر آلیاژها است. شرکت در انتهای سال 1395 تقریبا به اندازه 30 درصد مصرف یک سال مالی مواد اولیه در انبار داشته است به همین خاطر برای تعیین نرخ مواد مصرفی از میانگین موزون نرخ پیش بینی شده برای سال 1396 ( با وزن 70%) و نرخ سال 1395 (30%) استفاده شده‌است.

نکته قابل توجه این است که بازار قراضه بازاری منسجم و شفاف نیست و با توجه به نوع قراضه و محدودیت عرضه آن قیمت مشخصی برای آن موجود نیست. آهن اسفنجی شرکت فولاد آلیاژی ایران از شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان خریداری می­گردد که به دلیل بورسی نبودن این شرکت اطلاعات شفاف و به روزی از نرخ فروش آهن اسفنجی آن در دسترس نیست. با توجه به اینکه شرکت در ابتدای سال 1396 تقریبا به اندازه 30 درصد قراضه مورد نیاز را در انبار داشته است با فرض اینکه نرخ قراضه به ازای هر کیلوگرم 10،000 ریال باشد، ترکیب وزنی 70 درصد قراضه 10،000 ریالی و 30 درصد قراضه با نرخ انتهای سال 1395 به عنوان نرخ قراضه مورد مصرف در نظر گرفته شده‌است.

سایر آلیاژهای مصرفی نیز از ترکیب وزنی 30 درصد نرخ‌های سال 1395 و 70 درصد مابقی با افزایش نرخ 50 درصدی نسبت به نرخ‌های سال 1395 در نظر گرفته شده است.

با توجه به بررسی‌ گذشته، نرخ آهن اسفنجی حدودا 44 درصد نرخ شمش فولاد خوزستان است به همین خاطر نرخ شمش پیش بینی شده برای سال 1396 که 18،650 است در 44 درصد ضرب شده و با ترکیب وزنی 70-30 با نرخ‌های سال 1395 به منظور نرخ متوسط سال 1396 در نظر گرفته شده‌است.

در شرکت فولاد آلیاژی ایران عمده بهای تمام شده به مواد مستقیم اختصاص دارد و پس از آن هزینه­های سربار بیشترین سهم را در تشکیل بهای تمام شده دارد؛ عمده هزینه سربار شرکت نیز دستمزد غیرمستقیم و هزینه برق مصرفی است که در این تحلیل هزینه برق برای سال 1395، دو برابر هزینه شش ماهه 1395 (متناسب با دو برابر شدن تناژ تولید در سال نسبت به شش ماهه) در نظر گرفته شده است و برای سال 1396 متناسب با تناژ تولید و نرخ تورم رشد داده شده­است.

در جداول زیر مواد مستقیم برآوردی به همراه مبلغ و نرخ مصرف مواد به تصویر کشیده شده است.

 

image

مقدار مصرف مواد مستقیم مصرفی پیش­بینی شده توسط خود شرکت با روندهای تاریخی بسیار متفاوت است بدین خاطر از ضرایب مصرف به دست آمده از سال‌های گذشته و سپس محاسبه میانگین آن‌ها برای میزان مصرف سال 1396 مطابق با میزان فروش استفاده‌شده‌است.

 

 

image

 

image

برآورد کارشناسی بهای تمام شده کالای فروش رفته:

با توجه به نکات ارائه شده در بخش مواد مستقیم، در ذیل جدول مربوط به برآورد مواد مستقیم مصرفی و بهای تمام شده کالای فروش رفته به تفصیل ارائه شده است. در این جدول حقوق و دستمزد مستقیم با توجه به افزایش‌های اعمال شده مطابق قانون کار برآورد شده است و سربار تولید نیز با در نظر گرفتن نرخ تورم و افزایش تناژ تولید در هزینه برق و مواد غیرمستقیم محاسبه شده است. موجودی مواد و کالای پایان سال نیز متناسب با سال 1395 در نظر گرفته شده‌است.

 

image

سایر مفروضات جهت برآورد سود هر سهم:

میزان تخفیفات فروش برای سال 1396، مطابق با نسبت سال 1395 درنظر گرفته شده‌است.

هزینه­های عمومی، اداری و فروش، سایر هزینه­های عملیاتی متناسب با نرخ تورم (10% برای سال 1396) رشد داده شده­اند.

سایر درآمدهای غیر عملیاتی و هزینه­های مالی مطابق پیش­بینی خود شرکت در نظر گرفته­ شده­اند.

با توجه به چشم‌انداز افزایش نرخ ارز، زیان ناشی از تسعیر ارز محاسبه نشده‌است.

برآورد مالیات:                                                       

با توجه به معافیت مالیاتی شرکت­های پذیرفته شده در بورس، نرخ مالیات شرکت 22.5 درصد در نظر گرفته شده است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید