3959

معرفی شرکت

شرکت سهامی پتروشیمی خراسان بزرگترین مرکز تولید محصولات شیمیایی شمال و شمال شرق کشـور، در اردیبهشـت سال 1971 در بجنورد (مرکز استان خراسـان شمالی) تأسیس شده است. این مجتمع در 17 کیلومتری جاده اصلی بجنورد- شیروان، در زمینی به مساحت 211 هکتار احداث و مرکز اصلی شرکت نیز در شهر بجنورد واقع گردیده است. این شرکت با ظرفیت اسمی تولید 111.135 تن در سال در زمینه تولید اوره و آمونیاک مشغول به فعالیت می­باشد.

فعالیت اصلی

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه، تولید آمونیاک و کود اوره که قابل توسعه در زمینه واحدهای تولیدی مواد پتروشیمیائی می باشد. فعالیت اصلی شرکت طی سال مورد گزارش تولید محصولات اوره، آمونیاک و کریستال ملامین بوده است.

ترکیب سهامداران

image

ریسک ها و محدودیت های شرکت

  • به دلیل الزامات قانونی، محصول اوره تولیدی به شرکت حمایتی کشاورزی وابسته به وزارت کشاورزی فروخته می­شود. فروش به این شرکت تعهدی بوده و مبالغ حاصل از فروش نیز با تأخیر زمانی طولانی پرداخت می­گردد.
  • ریسک تغییرات قیمت گذاری مواد اولیه توسط نهاد­های قانون گذار

ترازنامه

· دارایی جاری شرکت معادل 375 میلیارد تومان می­باشد که 127 میلیارد تومان آن مربوط به موجودی مواد و کالا می­باشد. حساب­های دریافتنی شرکت نیز معمولاً مربوط به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می­باشد. مجموع حساب دریافتی تجاری در پایان سال 95 معادل 136 میلیارد تومان بوده که از این 136 میلیارد تومان 55 میلیارد مربوط به شرکت بازرگانی پتروشیمی و 51 میلیارد تومان مربوط به شرکت خدمات حمایتی کشاورزان بوده است. شایان ذکر است مبلغ حساب­های دریافتی شرکت در انتهای خرداد ماه معادل 42 میلیارد تومان بوده است.

· سود انباشته شرکت در پایان خرداد ماه معادل 63 میلیارد تومان (35 تومان به ازای هر سهم) می­باشد.

روند تولید محصولات شرکت

image

اوره : اوره از مشهور ترین کود­های ازته می­باشد. خراسان با واحد تولید سالیانه 495 هزار تن اوره پریل تحت لیسانس stamicarbon طراحی و در خرداد 1375 به بهره برداری رسید.

آمونیاک : آمونیاک مهمترین ترکیب هیدروژنی عنصر ازت می­باشد، که ترکیبات آن در طبیعت موجود بوده و از تجزیه مواد آلی ایجاد می­گردد. بیش از 80 درصد از آمونیاک تولیدی در جهان جهت تولید اوره به مصرف می­رسد.

کریستال ملامین: از محلول اوره 70 درصدی از واحد اوره طی چند مرحله تولید می­شود. ملامین عمدتاً به صورت ملامین فرمالید، جهت صنایع لاستیک سازی، سیمان بتن ریزی، پودر های قالب گیری، صنایع چسب سازی، چرم سازی و ... استفاده می­شود.

برآورد تولید و فروش شرکت

مهم ترین ماده مصرفی شرکت گاز طبیعی و مهم ترین محصول شرکت اوره و آمونیاک است که ظرفیت اسمی این محصولات به شرح ذیل می­باشد:

image

 

 

مقدار آمونیاک مصرفی برای نه ماهه باقی مانده از سال با توجه به تولید شرکت در پنج ماه نخست سال و با در نظر گرفتن 15 روز اورهال برآورد شده است.

مقدار اوره تولیدی نیز با فرض مصرف 88 درصد از آمونیاک تولیدی و با ضریب مصرف 196 درصدی برآورد شده است.

image

 

 

مقدار فروش شرکت با توجه به تولید برآورد شده پیش بینی شده است. شایان ذکر است آمونیاک و اوره تولیدی طی فرآیند تولید اوره و کریستال ملامین مصرف می­شوند به عبارتی تمام مقادیر تولید شده به فروش نمی­رسد.

image

 

نرخ فروش اوره داخلی با فرض فروش 85 درصد از محصولات به تعاونی کشاورزی با نرخ 612.500 تومان و فروش 15 درصد باقی مانده در بورس کالا برآورد شده است.

اوره صادراتی با فرض اوره ی 200 دلاری و دلار 3850 تومانی برآورد شده است. اوره صادراتی در بودجه 225 دلار در نظر گرفته شده است اما با در نظر گرفتن فصل تقاضا برای اوره نرخ 200 دلاری برای این محصول با رعایت اصل احتیاط برآورد شده است.

آمونیاک و کریستال ملامین داخلی با توجه به نرخ های فروش بورس کالا در پنج ماه نخست سال برآورد شده است. نرخ آمونیاک و کریستال ملامین صادراتی نیز به ترتیب 145 و 931 دلار پیش بینی می­شود.

image

 

با توجه به مفروضات ذکر شده مبلغ فروش به شرح ذیل برآورد شده است.

image

 

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تنها ماده مصرفی شرکت گاز طبیعی می باشد که ضریب مصرف این ماده با توجه به فصل سرمای پیش رو برای نه ماهه باقی مانده از سال 760 در نظر گرفته شده است. نرخ مصرف گاز نیز 10 سنت و با دلار 3300 تومانی برآورد شده است.

مبلغ مواد شیمیایی مصرفی نیز با توجه به روند تولید و افزایش نرخ دلار برآورد شده است.

image

 

با توجه به مفروضات ذکر شده مبلغ مواد مصرفی 80 میلیارد تومان برآورد شده است.

سایر موارد همچون حقوق و دستمزد و سایر هزینه های مرتبط با تورم 12 درصد رشد داده شده است.

در نهایت با توجه به مفروضات ذکر شده بهای تمام شده برآوردی شرکت 260 میلیارد تومان و نزدیک به بهای تمام شده بودجه شرکت برآورد شده است.

سایر مفروضات جهت برآورد سود هر سهم:

هزینه حمل صادرات معادل 12 دلار و با توجه به مقدار صادرات برآورد شده پیش بینی شده است.

یک درصد از فروش شرکت برابر هزینه آلایندگی در نظر گرفته شده است.

برآورد سود هر سهم:

سود هر سهم بودجه ی شرکت با اوره­ی 225 دلار، دلار 3850 تومان و نرخ گاز 9.39 سنت معادل 113 تومان برآورد شده است. خراسان در سه ماهه نخست سال 284 ریال سود به ازای هر سهم با حاشیه سود ناخالص 52 درصدی محقق کرده است. شایان به ذکر است حاشیه سود ناخالص شرکت در سال 95 و بودجه 96 معادل 44 و 47 درصد بوده است. دلیل اصلی رشد حاشیه مذکور شرکت تحقق ضریب مصرف 688 و نرخ 8.86 سنتی گاز مصرفی در سه ماهه نخست می باشد.

image

 

نتیجه گیری:

سود هر سهم شرکت برای سال 96 معادل 985 ریال برآورد شده است. مفروضات محتاطانه­ی ذکر شده برای سود برآوردی شامل اوره صادراتی 200 دلاری ، دلار 3850 تومانی و نرخ گاز مصرفی 10 سنتی در نه ماهه باقی مانده از سال می­شود.

دو جدول زیر حساسیت سود هر سهم شرکت را نسبت به نرخ اوره، دلار و گاز طبیعی نشان می­دهد:

image

 

image

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید