عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بانک مرکزی در شرایطی نیست که تامین مالی را صورت دهد، چرا که ممکن است متهم به تورم‌زایی شود، اما بار اصلی مسئولیت تامین مالی باید به عهده وزارت اقتصاد باشد.

به گزارش ایبِنا، داوود دانش جعفری صبح امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: برنامه وزیر اقتصاد با سه هدف اصلی افزایش ثروت عمومی، بالا رفتن تولید و اشتغال تدوین شده است؛ اما ماموریت اصلی وزارت اقتصاد نیز در این برنامه تنظیم سیاست‌های مالی و اقتصادی، هماهنگی بین سازمان‌های مختلف، مدیریت سازمان‌های بورس و مالیات، مدیریت عملیات مالی دولت و پرداخت هزینه‌ها و نیز انجام امور محاسباتی و نظارت مالی عنوان شده است.

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مهمترین ماموریت وزارت اقتصاد، تامین مالی است، گفت: مهمترین مشکل کنونی کشور، تامین منابع مالی به شمار می رود، بنابراین یک دستگاه در مجموعه دولت، این وظیفه را باید به عهده بگیرد که توسعه فعالیت‌ها را با تامین منابع مالی صورت دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بانک مرکزی در شرایطی نیست که تامین مالی را صورت دهد، چراکه ممکن است متهم به تورم‌زایی شود، اما بار اصلی مسئولیت تامین مالی باید بر عهده وزارت اقتصاد باشد؛ به خصوص اینکه مشکلات ورشکستگی و تحریم ها، خود را در تامین مالی نشان داده که خوشبختانه وزارت اقتصاد در برنامه وزیر پیشنهادی این مسئولیت را به عهده گرفته است.

دانش‌جعفری گفت: باید در برنامه وزیر پیشنهادی به بخش خصوصی نقش بیشتری داده شود و استفاده بیشتر از فرصت های بین المللی نیز عملیاتی شود، در این صورت اقتصاد ایران به یکی از آرزوهای خود خواهد رسید.

وی درباره شبهه‌های اعلام شده در خصوص اقتصاددان نبودن وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بنده به عنوان فردی که چند سال در این پست مسئولیت داشته ام، باید شهادت بدهم که وزارت اقتصاد یک وزارتخانه بسیار گسترده است که اگر معادل آن در برخی کشورها در نظر گرفته شود، حداقل سه تا ۵ وزارتخانه را در بر می‌گیرد، پس کار گسترده ای است و شاید مهمترین ویژگی وزارت اقتصاد هم همین فشار کاری باشد؛ اما اصولا در نظام اقتصادی ایران، کار وزارت اقتصاد، ارایه برنامه اقتصادی نیست.

دانش‌جعفری در توضیح این مطلب گفت: برنامه های اقتصادی در چارچوب سندها و مواردی است که از سوی مقام معظم رهبری اعلام می شود، بنابراین وزارت اقتصاد باید مجری باشد، بنابراین با توجه به شناختی که از آقای کرباسیان دارم و وی در دوره ای نیز معاون من بوده است، او را فردی صاحب نظر و پرتلاش می دانم و فکر می کنم که او می تواند انتخاب موفقی باشد.

وی افزود: باید تکیه اصلی برنامه وزارت اقتصاد را بر روی تامین مالی بگذارند و نهادی باید مسئولیت تامین مالی در اقتصاد ایران را بپذیرد و آن جز وزارت اقتصاد نیست که وزیر پیشنهادی با توجه به تجربه و شناخت و مدیریت قوی می‌تواند کار را به سرانجام برساند.