مقاله ها

۶۰ نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزیر خارجه این کشور درباره اقدام نظامی علیه کره شمالی هشدار داده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بیش از 60 نفر از نمایندگان کنگره آمریکا در نامه‌ای به «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه این کشور از تهدیدهای اخیر رئیس‌جمهور «دونالد ترامپ» علیه کره شمالی ابراز نگرانی کرده و آن را «خطرناک و غیرمسئولانه» توصیف کرده‌اند. 

قانونگذاران آمریکایی در این نامه نوشته‌اند: «این نامه را به منظور ابراز نگرانی از بیانات اخیر رئیس‌جمهور ترامپ که تنش‌ها با کره شمالی را به نحو محسوس بالا برده و خطر جنگ هسته‌ای را افزایش داده می‌نویسیم. این بیانات خطرناک و غیرمسئولانه هستند.»

نمایندگان کنگره آمریکا در بخش دیگر از این نامه قاطعانه از تیلرسون خواسته‌اند از تمامی اختیارات خود برای اطمینان یافتن از خویشتنداری مقام‌های دولت ترامپ استفاده کنند. آنها نوشته‌اند: «چنانچه یک خطای محاسباتی بدون دقت یا ناشیانه به درگیری ختم شود و نیروهای نظامی و متحدان منطقه‌ایمان را به خطر بیندازد، کنگره و مردم آمریکا رئیس‌جمهور ترامپ را مسئول خواهند شناخت.»

این نمایندگان خاطرنشان کرده‌اند که اقدام نظامی علیه کره شمالی در دولت‌های قبلی آمریکا بررسی شده و سرانجام این نتیجه حاصل شده که گزینه نظامی امکان‌پذیر نیست. آنها خاطرنشان کرده‌اند که چنین گزینه‌ای یک سوم جمعیت کره جنوبی را تهدید می‌کند، ضمن اینکه جان 30 هزار نیروی نظامی آمریکا و بیش از 100 هزار شهروند آمریکا که ساکن کره جنوبی هستند را در معرض خطر قرار می‌دهد. 

قانونگذاران آمریکایی حمایت خود را از گفت‌وگوهای مستقیم با کره شمالی اعلام کرده‌اند.