571c54e2b5124

مبین وان کیش

شرکت مبین وان کیش زیر مجموعه هلدینگ ICT گروه تدبیر یعنی شرکت گسترش الکترونیک مبین است. استراتژی گسترش الکترونیک مبین جذب ایده‌های خوب و سرمایه‌گذاری بر روی آنان است تا پس از بالغ شدن سهام خود را در شرکت مزبور به فروش رسانده و به طور کامل از آن شرکت خارج گردد به عبارتی به نوعی نقش یک شتاب‌دهنده را برای استارت‌آپ‌ها ایفا می‌نماید. طبق صحبت‌های مطرح شده در جلسه معارفه، احتمالا عرضه در روز سه‌شنبه هفته جاری صورت می‌گیرد اما زمان دقیق آن منوط به اعلام شرکت فرابورس ایران است.

شرکت مبین وان کیش در ابتدا با همکاری شرکت وان استار ایتالیا تاسیس شد. شرکت وان استار در زمینه ارائه خدمات صوتی بر بستر تلفن ثابت فعالیت داشت گسترش الکترونیک مبین پس از انتقال دانش فنی، تمام سهام طرف ایتالیایی را خریداری نمود. مبین وان کیش به عنوان تجمیع کننده‌‎ی (Aggregator) خدمات ارزش افزوده، تمامی خدمات و محصولات شرکت‌های تامین کننده محتوا شامل سرویس‌های پیامکی، صوتی، خدمات مبتنی بر دیتا و سایر خدمات قابل ارائه بر بستر اپراتور را دریافت و پس از در اختیار قرار دادن زیرساخت‌های مناسب و ایجاد دسترسی‌های مورد نیاز، سرویس در اپراتور همراه اول تجاری سازی می‌شود و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد در این حوزه درآمد مبین وان به صورت درصدی از فروش خدمات تعیین می‌گردد.

شرکت مبین وان کیش، در جزیره کیش ثبت شده‌است که احتمالا دلیل اصلی انتخاب جزیره کیش حضور شریک ایتالیایی بوده‌است.

 

حوزه فعالیت

1.      خدمات ارزش افزوده مخابراتی VAS (Value Added System): که به عنوان نمونه شامل پیامک، سرویس‌های صوتی، USSD و سامانه *8 بر بستر تلفن ثابت  و همچنین سامانه *208 بر بستر تلفن همراه هستند (تا سال گذشته این سیستم‌ها رایگان بوده‌اند).

2.      سیستم آموزش الکترونیکی: با توجه به استقبال از آموزش از راه دور بر بستر اینترنت در دنیا، مبین وان اقدام به راه‌اندازی دو پلتفرم آموزشی وداس و دانتو کرده‌است که وداس همانند یک درس افزار و کلاس درس مجازی فعالیت خواهد کرد و دانتو در قالب یک مجموعه آموزشی تصویری و آزاد فعال خواهد گردید.

3.      ویدئو استریمینگ: پخش محتوای صوتی و تصویری به صورت آنی که با توجه به افزایش سرعت اینترنت و تغییر نحوه محاسبه هزینه اینترنت از محدود به نامحدود می‌تواند حوزه سودآوری باشد البته بایستی توجه داشت که رقبایی مثل فیلم‌نت، آپارات و شاتل‌لند مدت‌هاست در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. "بین تو" و "فینال" نام تجاری پروژه‌های شرکت در زمینه استریمینگ است که در زمینه ارائه محتوای صوتی و تصویری فعال خواهند شد. فینال با مدل درآمدی اپراتور و بین تو با مدل درآمدی پرداخت بانکی فعالیت خواهد کرد. اخیرا هم قراردادی با سروش سیما منعقد نموده‌است.

4.      مدیا وای فای: در این سیستم کاربر با اتصال به سرویس‌دهندگان محلی درخواست خود را برای محتوای صوت و تصویر ارائه می‌دهد، سپس سرویس دهنده محلی از طریق اینترنت یا یا پهنای باند اختصاصی محتوای درخواستی را از سرورهای مرکزی دریافت و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این سیستم به طور آزمایشی از ابتدای سال 1395 در یکی از ایرلاین‌های کشور پیاده سازی شده‌است.

clip_image002

 

5.      استارت آپ: با توجه به گسترش تکنولوژی 4G و LTE و افزایش ضریب نفوذ تلفن‌های هوشمند بیشتر مردم به استفاده از اپلیکیش‌های جدید روی آورده‌اند، به همین خاطر سرمایه‌گذاری بر روی اپلیکیشن‌ها در برنامه‌های شرکت قرار دارد.

 

6.      رسانه تعاملی VOD (Video on Demand)، این مجوز به تازگی اخذ شده‌است. در این سامانه فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، مستندها و برنامه های آموزشی بر اساس درخواست در اختیار کاربران قرار گیرد. این زمینه علاوه بر رو به رشد بودن صنعت فرصت برای دریافت و انتشار تبلیغات نیز دارد.

 

رقبای شرکت

در حال حاضر 5 تجمیع کننده برای خدمات ارزش افزوده همراه اول در حال فعالیت هستند که بازار تقریبا به طور مساوی بین آنان تقسیم شده‌است؛ دو شرکت هم در حال اخذ مجوز هستند. رقبای اصلی مبین وان کیش شرکت‌های همکاران راهپویان همتا، تله پرومو، فناپ و پردیس اول کیش می باشند.

 

 

نکات مهم صورت‌های مالی

1.      سود انباشته شرکت به میزان 52،028 میلیون ریال است که تقریبا نصف سرمایه شرکت است.

2.      شرکت وام و هزینه مالی ندارد.

3.      درآمد شرکت از سوی همراه اول پرداخت می‌شود به همین خاطر عمده حساب‌های دریافتنی از این شرکت است. مبین وان کیش پس از وصول درآمدها سهم تولیدکنندگان محتوا را می‌پردازد.

4.      با توجه به مستهلک شدن پلتفرم اصلی شرکت از سال 1396 به بعد هزینه‌های استهلاک شرکت کاهش اساسی می‌یابد.

5.      دفتر اصلی شرکت در کیش به صورت اجاره است.

6.      شرکت مبلغ 65،000 میلیون ریال سپرده گذاری کوتاه مدت انجام داده‌است که شامل مبلغ 49،431 میلیون ریال بابت اخذ ضمانتنامه بانکی شش ماهه به سررسید 24/05/1396 و مبلغ 16،000 میلیون ریال به منظور اخذ ضمانتنامه بانکی یکساله به سررسید 08/10/1396 است.

7.      نحوه تقسیم درآمد خدمات به شکل زیر است:

clip_image004

 

نکات عرضه اولیه

1.      در عرضه اولیه 10 درصد شرکت عرضه خواهد شد و تا پایان سال سهامدار عمده تعهد عرضه 10 درصد دیگر را هم خواهد داشت.

2.      با توجه به ناموفق بودن عرضه سهام گروه دارویی برکت، سهامدار عمده در نظر دارد قیمت جذابی برای عرضه پیشنهاد دهد.

3.      با توجه به کوچک بودن شرکت و میزان پول مورد نیاز کم آن، افزایش قیمت آن در روزهای متمادی پس از عرضه دور از ذهن نیست.

4.      سود هر سهم در بودجه سال 1396 شرکت 533 ریال است که به نظر می‎‌رسد توانایی دست یابی به آن وجود دارد؛ حال باید دید قیمت پیشنهادی عرضه چه عددی خواهد بود؟

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید