image

عملکرد تولید فولاد خام در شرکتهای فعال در این حوزه طی سال 1395 به شرح زیر می­باشد:

image

فولاد مبارکه: سهم فروش محصولات مختلف فولاد مبارکه از کل بازار داخلی و صادرات به شرح زیر است:

image

فولاد خوزستان: از مهمترین مقاصد صادراتی فولاد خوزستان می توان به کشورهای تایلند، امارات، عمان، اردن، برزیل، تایوان، مصر، بنگلادش، اندونزی، ترکیه، کانادا، هند، مراکش اشاره نمود که دو کشور برزیل و کانادا از بازارهای هدف جدید در سال 1396 است.

image

آهن فولاد ارفع

آهن اسفنجی

بدلیل وجود ذخایر گاز و زغال سنگ حرارتی به عنوان عوامل اصلی تامین انرژی مورد نیاز فرایند احیا مستقیم، آهن اسفنجی در چند کشور محدود تولید می­شود. در کشور ایران نیز به دلیل وجود ذخایر عظیم گاز، تولید آهن اسفنجی با استفاده از گاز طبیعی انجام می­گردد. آهن اسفنجی در این شرکت نیز با استفاده از گاز طبیعی و به روش میدرکس تولید می­گردد. تولید جهانی آهن اسفنجی در سال 2016 حدود 54 میلیون تن بوده که جمهوری اسلامی ایران تولید 18 میلیون تن (حدود 30 درصد) از تولید جهانی این محصول را در اختیار داشته و رتبه اول تولید آهن اسفنجی را در اختیار دارد. شرکت آهن و فولاد ارفع در سال گذشته با تولید 863 هزار تن آهن اسفنجی حدود 5 درصد آهن اسفنجی تولید شده در کشور را به خود اختصاص داده است. البته آهن اسفنجی تولیدی در واحد احیای مستقیم ارفع تماما در فرایند تولید شمش استفاده می­شود و مازادی جهت ارائه به بازار وجود ندارد.

همچنین در سال گذشته میزان تولید فولاد خام در شرکت آهن و فولاد ارفع که با استفاده از کوره قوس الکتریکی تولید می­شود، حدود 723 هزار تن بود که حدود 7.5 درصد کل تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داد.

اطلاعات کلی شرکتهای فعال در صنعت فولاد:

image

جمع بندی

شمش بلوم 5SP فولاد خوزستان امروز دوم مرداد 96 با حجم 20،000 تن و با افزایش قیمت نسبت به دوره قبل با نرخ 16،843 ریال معامله شد. در واکنش به این معامله، در بازار آزاد نیز 20 الی 40 تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ اعلامی دیروز داشت و به 1780 تومان رسید. این نرخ ها فاصله معناداری از ارقام سال 95 را دارا است و از بودجه فعلی نیز بیشتر است. 66% محصولات شرکت شامل بلوم و بیلت است. بنابراین در صورت تثبیت فعلی نرخ ها می توان یک سال رویایی را برای فخوز و کلاً فولادی ها در نظر گرفت. همچنین می­توان به سیاستهای حمایتی دولت چین از مسکن و تقویت این بازار در میان مدت اشاره کردکه احتمال کاهش قیمتهای جهانی در شمش فولاد ضعیف می باشد. بنابراین با توجه به اینکه قیمتگذاری داخلی فولاد تابعی از نرخ های جهانی می باشد، می توان به تثبیت نرخ های داخلی هم امید داشت.

به نقل از پلاتس، یکی از اسناد اولیه کمیسیون اروپایی نشان می دهد که این کمیسیون پیشنهاد کرده که تعرفه های قطعی ضد دامپینگ بر واردات فولاد از کشورهای ایران، روسیه، اوکراین و برزیل اعمال شود. این تعرفه ها برای حمایت از مصرف کنندگان اروپایی معادل کمترین قیمت فولاد وارداتی به اروپا خواهد بود. تعرفه های پیشنهادی بین 5.3 تا 33 درصد خواهد بود و بسته به هر شرکت و هر کشور متفاوت است. برای فولاد تولیدی شرکت فولاد مبارکه ایران تعرفه 23 درصدی تعیین شده است. این گزارش حاکی است، تعرفه های ضد دامپینگ بر فولاد وارداتی از صربستان اعمال نخواهد شد. کمیسیون پیشنهاد کرده که حداقل قیمت وارداتی 473.27 یورو در هر تن تعیین شود که افزایش قیمت مواد خام بعد از دوره تحقیقات انجام شده نیز در آن لحاظ شده و در این مورد «مناسبت ترین نوع اقدام» توصیف شده است. بر اساس این سند، تعرفه های ضد دامپینگ تعیین شده به تولید کنندگان اروپایی اجازه خواهد داد تا تاثیرات مخرب اقدامات دامپینگی کشورهای صادر کننده فولاد به اتحادیه اروپا را جبران کنند. این اقدام با هدف توانمند سازی شرکت های فولاد اروپا برای رسیدن به یک سطح پایدار از سوددهی اتخاذ شده است. این سند همچنین حاکی است: «باید از هرگونه تبعات منفی افزایش قیمت ها بعد از پایان دوره تحقیق که می تواند تاثیری بسیار منفی بر کسب و کار مصرف کنندگان داشته باشد جلوگیری شود. به علاوه، باید از بروز اختلال جدی در عرضه فولاد به بازار اتحادیه جلوگیری گردد.)

در مورد خبر منتشره وضع تعرفه اتحادیه اروپا بر واردات فولاد ایران می­توان این توضیح را اضافه کرد که تعرفه اي كه در اين مورد تحقيقاتي وضع شده MIP است و تعرفه بر كل صادرات محسوب نمي شود.در شرايط قيمتي حال حاضر در بازار داخلي اروپا وضع MIP باعث توقف صادرات پنج كشور مذكور در اين تحقيقات نخواهد شد.

همانطور که گزارش عملکرد سه ماهه شرکتهای صنعت فولاد نشان می­دهد، افزایش نرخ فروش باعث شده که این گروه سود برآوردی سال 1396 خود را افزایش بدهند. شایان توجه است که فولاد مبارکه کمترین نسبت بهای تمام شده به فروش را در بین هم گروهی های خود دارد و مهمترین دلیل آن افزایش زنجیره تولید فولاد در این شرکت است. نکته مهم دیگر در مورد فولاد مبارکه مالکیت 95% فولاد هرمزگان می­باشد که به دلیل موقعیت جغرافیایی آن برای مبارکه مهم می­باشد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید