1

مجمع عمومی سالیانه شرکت سایپا دیزل مورخ 24 تیر 1396 در محل کارخانه با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد.

در این مجمع سهامداران مانند سنوات گذشته آمده بودند تا خبری بشنوند از افزایش سرمایه 365 درصدی که سالهاست قرار است انجام شود تا به مدد آن،این خودرو ساز عظیم از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج شود.

خکاوه مشابه خودروسازهای دیگر در سال های گذشته از مشکلات مالی بسیار رنج میبرده و همین امر باعث شده که در دوره 12 ماهه سال 95 زیان انباشته 1086 میلیاردی(با 263 میلیارد سرمایه) را به دوش بکشد و سالانه میزان 200 میلیارد تومان هزینه مالی را متحمل شود.

و اما هیئت مدیره جدید به گفته خودشان هیچ  وظیفه ای ندارند جز اینکه سایپا دیزل را از باتلاق هزینه های مالی و زیان انباشته نجات دهند و بارها در مجمع اعلام کردند که ما آمده ایم تا مشکلات خکاوه را حل وفصل کنیم. نقشه راه آنها برای این منظور ابتدا افزایش سرمایه 365 درصدی از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات حال شده آنها،  برای افزایش تولید و درامد و سپس کاهش سرمایه به منظور کاهش زیان انباشته میباشد.
"حسابرس" دراینباره از دلیل اصلی خود برای اینکه تا بحال با این افزایش سرمایه موافق نبوده این چنین گفت که شرکت تا بحال طرح توجیهی مناسبی ارایه نکرده بود. اما اکنون شرکت با افزایش تولید و عقد قراردادهای جدید توانسته حسابرس را برای انجام این مهم قانع کند.

زمان انجام این افزایش سرمایه یا به قولی تامین مالی از آبان ماه تا پایان سال 96 متغیر خواهد اما مدیرعامل امیدوار بود که تا پایان امسال انجام شود.

اتفاق خوب دیگری که قرار است در سال 96 برای شرکت رقم بخورد تعیین تکلیف حدود 30 میلیارد تومانی دارایی های فیزیکی است که شرکت به عنوان مطالبات از مشتریان دریافت کرده و این امر نشان از آن دارد که تیم مدیریتی جدید قصد دارد دارایی های غیر مولدی همچون زمین و ساختمان  که برای یک شرکت تولیدی ارزش آفرین نمیباشد و نقدینگی حاصل از فروش آنها بیشتر می تواند در این اوضاع احوال به داد خکاوه برسد را به فروش برسانند.

اما در بخش تولید و فروش شرکت قرارداد های خوبی را با خودرو سازان خارجی از جمله "ولوو" و " رنو" منعقد کرده و در حال مذاکره با شرکتها و مشتریان میباشد. این امر که یکی از ثمره های "برجام" میباشد تاثیر بسزایی در تولید و فروش شرکت دارد و به گفته مدیر عامل براورد شرکت از فروش سال مالی 96 حدود 1000 میلیارد تومان میباشد که تقریبا دو برابر سال 95 است.

هرچند سهامداران قدیمی شرکت دلشان با این حرف ها خوش نشد زیرا بگفته آنها هر سال در مجمع "خکاوه" حرفهای زیبایی زده میشود اما در عمل اتفاق خاصی نمیافتد. اما اینبار اینطور بنظر میرسد که با تیم مدیریتی جدید فصلی تازه در تاریخ این خودروساز در حال رقم خوردن است و احتمالا امسال "سایپا دیزل" گزارش های تولید و فروش هیجان انگیز تری را برای سهامدرانش به ارمغان میاورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید