borstehran

مجمع شرکت بورس اوراق بهادار تهران با نماد معاملاتی بورس در تاریخ 25 تیرماه با نیم ساعت تاخیر در شروع جلسه، ساعت 15:30 دقیقه با حضور 57/64 درصد سهامداران آغاز گردید. این مجمع که در ابتدا با اعتراض سهامداران آکنتور در رابطه با سهام شرکت مذکور آغاز شد پس از ارائه صورت های مالی و گزارش هیئت مدیره توسط مدیرعامل محترم شرکت با تصویب سود نقدی  50 ریالی به ازا هر سهم به کار خود پایان داد. شایان ذکر است که در انتهای مجمع عمومی عادی سالیانه نیز درخصوص تکمیل فرآیند افزایش سرمایه مصوب  شده شرکت مذکور در مجمع عمومی فوق العاده مورخ 27/04/1395 (مبتنی بر افزایش سرمایه بورس تهران از 1،100 میلیارد ریال به 1،500 میلیارد ریال (معادل 36.3 درصد) طی چند مرحله و در مدت دو سال که مرحله اول افزایش آن (از 1،100 میلیارد ریال به 1،250 میلیارد ریال) در همان تاریخ اجرایی شده و 250 میلیارد مانده نیز از محل سود انباشته در سال جاری محقق خواهد شد) به اطلاع سهامداران رسید.

از جمله اهم موارد قابل ذکر در خصوص شرکت بورس اوراق بهادار تهران به موارد زیر میتوان اشاره نمود:

ترکیب سهامداران شرکت بورس اوراق بهادار در تاریخ مورد گزارش به شرح زیر گزارش شده که بر اساس ماده 54 قانون بازار اول اوراق بهادار هیچ سهامدار حقیقی یا حقوقی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم نمیتواند بیش از 2.5 درصد از سهام شرکت مذکور را در اختیار داشته باشد، که به گفته مدیر عامل محترم شرکت، اقداماتی در خصوص افزایش این درصد برای سهامداران و همچنین لغو دسته بندی  سهامداران  طبقاتی شرکت در سال مالی جاری به منظور تسهیل روند معاملات انجام شده و پیشنهاداتی در این خصوص به سازمان داده شده است.

clip_image002

با توجه به گزارشات موجود ارزش کل معاملات اوراق بهادار در سال 1395 به رقم 638،540 میلیارد ریال رسید که نسبت به سال مالی 1394 حدود 14 درصد افزایش یافته است، این درحالی است که 84 درصد ارزش کل معاملات مربور به معاملات بازار  سهام، 15 درصد بازار بدهی و همچنین مجموع معاملات بازار مشتقه و صندوق های قابل معامله نیز برابر با 1.17 درصد در سال 1395 بوده است.

گفتنی است که ارزش بازار سهام بورس اوراق بهادار تهران در سال 1395 به رقم 3،220،374 میلیارد ریال رسید که حکایت از کاهش 6.6 درصدی اندازه بازار سهام در سال یاد شده دارد همچنین شاخص کل نیز از 80.216 واحد ابتدای سال 1395 با کاهش 3.7 درصدی به 77،230 واحد در پایان سال 1395 رسیده است. میانگین نسبت قیمت به سود نیز برای شرکت برابر با 6.84 محاسبه شده است. از جمله فعالیت صورت گرفته در این شرکت هم به ورود 7 شرکت در سال مالی گذشته می‌توان اشاره کرد که 4 شرکت از شرکتهای پیش گفته از فرابورس به بورس منتقل شده اند. لازم به ذکر است که علاوه بر شرکت های مذکور 11 اوراق با درآمد ثابت و 5 صندوق قابل معامله نیز در بورس در سال مورد گزارش وارد گردید.

روند بازدهی سهام بورس اوراق بهادار در سنوات گذشته نیز به شرح زیر می‌باشد :

clip_image004

علت این کاهش بازدهی نیز مورد اعتراض و سوال سهامداران موجود در مجمع قرارگرفته اما پاسخ منطقی و درستی از سوی مسئولین داده نشد.

گفتنی است درآمد ارائه خدمات شرکت بورس اوراق بهادار در سال مالی 1395 برابر با 644 میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال مالی گذشته رشد 12 درصدی را داشته همچنین بهای تمام شده خدمات نیز 14 درصد نسبت به سال مالی گذشته رشد داشته و به مبلغ 254 میلیارد ریال رسیده است. در خصوص هزینه های شرکت سهامداران در مجمع معترض بودند که عمده این هزینه ها مربوط به تالار های شرکت در سراسر ایران بوده که بالغ بر 22 تالار میباشد، یکی از تکالیف مجمع به این شرکت نظارت بیشتر بر هزینه های تالارها، کوچک کردن و همچنین کاهش هرچه بیشتر هزینه ها بود. چرا که امروزه کلیه فعالیت ها به سمت سیستمی شدن میرود و نیاز به فضا های فیزیکی کمتر  دیده می‌شود.

در راستای ارتقا سیستم های نرم افزاری می‌توان به پروژه دیتا سنتر اشاره نمود که توضیحاتی در خصوص این مورد از سوی پیمانکار به مجمع داده شد، پیرو گفته های متخصص این امر، ممیزی های لازم توسط شرکت خارجی انجام شده است، قرارداد فعالیت بسته شده و کار اجرایی از هفته آینده آغاز می‌شود، به نظر می رسد که زمان بهره برداری از طرح 5 ماه دیگر خواهد بود. قدرت تجمیع داده های این دیتا سنتر 164 رک عنوان شد،  گفتنی است هر رک بالغ بر 15 میلیون تومان توان درآمد زایی برای شرکت را خواهد داشت.

از دیگر پروژه های شرکت بورس اوراق بهادار، پروژه ی ساختمان مرکزی این شرکت بوده با مساحتی معادل 33،768 متر مربع(زیر بنا) در 17 طبقه، که به گفته مدیرعامل محترم 90 درصد پیشرفت فیزیکی طرح و 77درصد از پیشرفت ریالی طرح انجام شده و امیدوار هستند که تا پایان شهریور ماه انتقال به این مکان انجام گیرد، علت عمده دیرکرد این پروژه نیز توقف و مشکلات ناشی از توقف مجوز نمای پروژه بوده است، اما این امر توسط سهامداران حقیقی مورد اعتراض قرار گرفت و در مجمع عنوان گردید که پیشرفت پروژه کمتر از 90 درصد بوده و امکان تکمیل تا انتهای شهریور ماه منطقی نخواهد بود، لذا با توجه به وسعت پروژه و همچنین طولانی شدن مدت بهره برداری از ساختمان، سهامداران خواستار تصمیم گیری در خصوص فروش کامل پروژه ویا اجاره بخش هایی از آن به فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی و تجمیع همه بورس ها در یک ساختمان، به منظور درآمد زایی از این محل برای شرکت را خواستار شدند. که مجمع قول رسیدگی و تصمیم گیری در خصوص این امر را در جلسات هیئت مدیره به سهامداران داد همچنین مدیر عامل محترم شرکت ار رهن فضاهای این ساختمان به بانک ها خبر داد.

از دیگر اقدامات انجام شده در بازار، افتتاح بازار معاملات اختیار معامله را میتوان متذکر شد همچنین این شرکت در حوزه امور بین الملل هم موفق به امضا تفاهم نامه همکاری بین بورس تهران با بورس های آلمان (مونیخ) و یونان (آتن) گردیده است.

از جمله اهم برنامه های ذکر شده برای سال مالی آتی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1.پذیرش 15 شرکت جدید و انتقال 5 شرکت از فرابورس.

2.پذیرش 10 صندوق قابل معامله، پروژه ای و زمین و ساختمان

3.پذیرش 20 اوراق بدهی  شامل اوراق مشارکت، صکوک و مرابحه.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط