isna-13-368-th2

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تاید واتر خاورمیانه برای سال مالی منتهی به 30 اسفند 1395 در تاریخ 21/04/1396 و در محل هتل سیمرغ برگزار گردید. شرکت تاید واتر خاورمیانه همچنان با تحریم‌های گریبان‌گیرش دست و پنجه نرم می‌کند و به خاطر اینکه هنوز تحریم‌های این شرکت رفع نشده‌است نمی‌تواند فعالیت جدی‌ای در بنادر بین‌المللی همچون شهید رجایی داشته باشد به همین خاطر عمده فعالیت شرکت در حال حاضر اجاره دادن تجهیزات خود و فعالیت در پس کرانه‌هاست. سود نقدی این مجمع 450 ریال مصوب گردید. مجمع فوق‌العاده نیز جهت تغییر اساسنامه تشکیل گردید.

 

سایر نکات مطرح شده در این مجمع به شرح زیر است:

1.       شرکت دارای انبار مسقف به مساحت 58،000 متر مربع در بندر امام خمینی است که عمدتا برای ذخیره سازی غلات استفاده می‌شود.  همچنین شرکت یک زمین 15 هکتاری در زون نفتی بندر امام خمینی داراست.

2.       سیلوی 41 هزارتنی بندر امیراباد تا پایان تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد؛ قرار داد این سیلو 15 ساله و به صورت BOT است که برای ساخت این سیلو 15 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده‌است.

3.       بندر امیرآباد با حجم فعالیت کم، 6 اپراتور بندری دارد که حتاید بیشترین سهم از این بندر را نسبت به رقبا داراست و این قرارداد به مدت 5 سال است. به دلیل وجود رقابت بالا در این بندر عایدی چندانی برای شرکت ندارد و حتی هزینه‌های آن بیشتر از درآمدهایش است به طوری که حتی بودجه پیش‌بینی شده برای بندر امیرآباد در سال 1395 پوشش داده نشده‌است.

4.       سیلوی 5،000 مترمربعی غلات بندر انزلی از اول تیرماه به بهره‌برداری رسیده‌است.

5.       در بندر فریدونکار شرکت قرار داد بهره‌برداری، نگهداری و خدمات بندری را منعقد کرده‌است که طی مدت قرارداد تاکنون 16 فروند شناور به این بندر وارد شده‌اند.

6.       شرکت بابت قرارداد سالویج (نجات مغروقه ) از خورموسی که سال 85 کلید خورده بود و سازمان بنادر و دریانوردی 80 میلیارد ریال ضمانت نامه بانکی و 250 میلیارد ریال سایر ضمانت‌نامه‌ها را از شرکت اخذ کرده بود که در صورت عدم انجام این پروژه، بار مالی سنگینی به خاطر ضمانت‌نامه‌ها به شرکت وارد می‌گردید به همین خاطر پروژه سالویج از سال 1395 آغاز شده‌است که برای انجام این کار شرکای چینی و کره‌ای انتخاب شده‌است.

7.       عمده واردات به بندر امام غلات است که البته قرارداد حتاید در این بندر اپراتوری نیست بلکه به صورت موردی امور را انجام می‌دهد.

8.       پس از برجام به دلیل تسریع مبادلات پولی کالاهای تجار کمتر در انبار بنادر می‌ماند به همین خاطر شرکت حتاید از این جهت درآمد کمتری شناسایی کرده‌است.

9.       بندر کاسپین در استان گیلان منطقه آزاد اقتصادی است که درآینده به دلیل عمق مناسب‌تر آب، شرایط منطقه‌ای، دسترسی بهتر جایگزین بندر انزلی خواهد شد، حتاید جهت رصد وضعیت این بندر فعلا در گمرک مستقر شده‌است.

10.   عمده دلیل کاهش درآمدهای غیرعملیاتی کاهش سود بانکی است.

11.   شرکت بابت خرید دو فروند شناور 140 میلیارد ریال وام از دو بانک مهر و کوثر در سال 1395 دریافت کرده‌است که نرخ این وام 18 درصد است.

12.   افزایش هزینه‌های استهلاک در سال 1395 و به تبع آن افت سود به خاطر قانون جدید نحوه مستهلک نمودن دارایی‌های ثابت بوده‌است که طول عمر مفید تجهیزات در این قانون کاهش یافته است و مبلغ 35،500 میلیون ریال از این جهت مابه‌التفاوت استهلاک قانون جدید است.

13.   یکی از عمده دلایل افت سودآوری شرکت عدم افزایش تعرفه‌های سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان تنها کارفرمای شرکت است در حالی که هزینه‌های شرکت افزایش یافته‌است.

14.   عمده سهم درآمدی شرکت از بندر شهید رجایی، بندر امام خمینی و بندر امیرآباد بوده‌است به طوری که به‎‌ترتیب سهم هر بندر 72.7 درصد، 19 درصد و 8 درصد از کل درآمد سال 1395 بوده‌است.

15.   عمده نقطه ضعف شرکت این است که شرکت همچنان تحریم است و نمی‌تواند با نام خود فعالیتی انجام دهد.

16.   واردات گندم به علت خودکفایی کشور کاهش یافته است اما در عوض واردات ذرت، جو و سویا افزایش یافته‌است.

17.   حتاید در بندر شهید رجایی نیز به عنوان اپراتور حضور ندارد و تنها تجهیزات خود را به سایر شرکت‌ها اجاره می‌دهد.

18.   مطابق مصوبه مجمع فوق‌العاده اساسنامه شرکت از “ فعاليت اصلي شرکت طبق اساسنامه  عبارتست از اجراي هرگونه خدمات کشتيراني از جمله نمايندگي خطوط کشتيراني ، انجام عمليات هيدروگرافي و لايروبي ، انجام عمليات راهنمايي کشتيها و امور يدک کشي ، انجام هرگونه خدمات بندري از جمله تخليه و باگيري ، عمليات کانتينري ، بارشماري مي باشد”

 به موضوع

  فعاليت اصلي شرکت طبق اساسنامه  عبارتست از اجراي هرگونه خدمات کشتيراني از جمله نمايندگي خطوط کشتيراني ، انجام عمليات هيدروگرافي و لايروبي ، انجام عمليات راهنمايي کشتيها و امور يدک کشي ، انجام هرگونه خدمات بندري از جمله تخليه و باگيري ، عمليات کانتينري ، بارشماري مي باشد .تامين نيروي انساني و خدمات عمومي ، ارا ئه خدمات حفاظت فيزيکي و ايمني ، تعميرات و نگهداري و بهره برداري از تاسيسات و ساختمانها ، حمل و نقل درون و برون شهري ، انجام امور تعمير و نگهداري و بهره برداري از ماشين آلات”

تغییر یافت.

19.   سود نقدی 450 ریالی مورد تصویب مجمع قرار گرفت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید