image

شرکت در یک نگاه:

image

 

معرفی شرکت

 

کلیات:

شرکت قند قزوین در سال 1345 بهره برداری خود را اغاز نموده و بر طبق اساسنامه فعالیت های این شرکت تصفیه شکر , تبدیل شکر به قند ,خرید ویا اجاره و استیجاره زمین های زراعی و انجام کلیه امورزراعت و کشت چغندرقند وبه طور کلی کلیه اموری که با صنعت تهیه قند وشکر بطور مستقیم و با غیر مستقیم مربوط باشد را انجام میدهد.

 

ترکیب سهامداران:

 

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ 20/3/1396 به شرح جدول زیر می­باشد:

image

 

سرمایه شرکت:

 

تاریخ و محل افزایش سرمایه شرکت از ابتدا تا کنون به شرح زیر میباشد

image

 

تحلیل صنعت:

 

شکر از جمله محصولات اساسی در صنعت غذایی کشور ما محصوب میشود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم جایگاه مهمی در سبد غذایی خانواده دارد.بر اساس اخرین امار سرانه شکر مصرفی هر ایرانی در سال نزدیک به 30 کیلوگرم میباشد که بر این اساس نیاز کشور در سال به 3/2 تا 4/2 میلیون تن شکر میرسد.

از این میزان شکر مصرفی در سال 1395 ،موفق به تولید 65/1 میلیون تن شکر در داخل کشور شدیم این امار به نسبت سال گذشته که نزدیک 4/1 میلیون تن شکر تولید بود، رشد قابل توجهی دارد. در حال حاضر 70% نیاز شکر در داخل تولید میشود که این مقدار تقریبا به نسبت برابر توسط شرکت های چغندری و نیشکری تولید میشود.در سند چشم انداز 1404 برنامه برای رسیدن به تولید 95% از نیاز بازار در داخل کشور میباشد.این چشم انداز اینده روشنی برای شرکت های این گروه دارد.در این بین شرکت قند قزوین که روی به برداشت بهاره اورده در رسیدن به این چشم انداز میتواند پیشگام باشد.لازم به ذکر است که اقدامات دولت در رسیدن به این هدف کاملا حمایتی بوده و نشان از عزم راسخ دولت در حمایت از شرکت های داخلی این گروه دارد. از جمله اتقدامات مهم دولت در این زمینه میتوان به جلوگیری از واردات بیرویه و تعرفه مناسب برای واردات شکر اشاره کرد که در راستای حمایت از شرکت ها و تولید داخلی میباشد.

 

صورت سود و زیان برآوردی سال 1396:

 

سود پیشبینی شده یک ساله 1396 برای هر سهم با سرمایه 330196 میلیون ریال برابر با 477 ریال برآورد شده است که این میزان به نسبت پیشبینی یک ساله حسابرسی شده 1396 اختلافی 100درصدی را دارا میباشد. همچنین در جدول زیر سود محقق شده حسابرسی نشده سال 95 را مشاهده میکنید.

image

 

مفروضات در نظر گرفته شده در برآورد سود هر سهم:

image

1 برآورد تولید در سال جاری:

شرکت قند قزوین همانند سایر شرکت های فعال در زمینه قند و شکر عمده فعالیت های خود را در بخش شکر تولیدی از چغندر و شکر تولیدی از شکر خام معطوف کرده است البته با توجه به افزایش سطح زیر کشت چغندر طی سال های جاری شکر خریداری در این شرکت کاهش یافته و جایی در برنامه سال 1396 انها ندارد. از این رو بر خلاف سال های گذشته نوسان در قیمت جهانی شکر دیگر تاثیر چشم گیری روی شرکت های داخلی ندارد.

شرکت قند قزوین همانند قند هکمتان و قند اصفهان از جمله شرکت هایی میباشد که در زمینه برداشت و تولید چغندر پاییزه و بهاره پیشگام میباشند و همین امر موجب افزایش تولید چشم گیر این شرکت در خط تولیدشکر تولیدی از چغندر ,تفاله خشک و ملاس میباشد.از این رو بیشترین حساسیت را در تحلیل این شرکت بر روی چغندر تولیدی که بیش از 90 درصد تولید شرکت را دارا میباشد انجام داده ایم.

راندمان تولید شکر از چغندر را برابر با راندمان سال 1395 یعنی 13% و تفاله خشک و ملاس را نیز که در جریان تولید شکر حاصل میشود و به همان نسبت سال 1395 در نظر گرفته شده است.

تولیدات در سال های قبل,پیشبینی حسابرسی نشده و تولیدات برآوردی را در جدول زیر میتوانید مشاهده نمایید

برآورد فروش در سال جاری:

به علت کمبود شکر در بازار فرض بر فروش تمام محصولات گرفته و مقدار نرخ فروش را نیز برابر با نرخ فروش سال 1395 در نظر گرفته شده است.تصفیه شکر کارمزدی را نیز برابر با سال 1395 فرض شده است.

image

image

image

 

2 برآورد هزینه مواد اولیه:

مهم ترین بخش تحلیل این شرکت برآورد هزینه مواد اولیه میباشد که از اهم آن میتوان به خرید چغندر اشاره کرد.بر طبق مطالعات انجام شده خرید چغندر بهاره را 260 هزار تن و چغندر پاییزه را 120 هزار تن برای سال 1396 برآورد شده است. لازم به ذکر است این شرکت در سال قبل خرید 256 هزار تنی را داشته که با توجه به شرایط جوی سال جاری پیشبینی سال 1396 دور از دسترسس نیست.در بخش چغندر پاییزه نیز این شرکت برای اولین سال میباشد که این کشت را تجربه میکند. ضریب رشد نرخ چغندر خریداری هم برای سال 1396 نسبت به 1395 با رشد 0% تعدیل داده شده است.

image

image

image

برآورد کارشناسی بهای تمام شده کالای فروش رفته:

 

در بخش سربار مستقیم بجز هزینه انرژی و مواد مستقیم که به اندازه همان نسبت سال 1395 از تولید میباشد رشد داده شده است سایر هزینه ها را با ضریب رشد 12% افزایش یافته اند.

image

image

سایر مفروضات جهت برآورد سود هر سهم:

هزینه های عمومی و اداری، درآمدهای عملیاتی، هزینه های مالی، درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری، درآمدها و هزینه های متفرقه و ... با توجه به عملکرد سال گذشته و بودجه ارائه شده برآورد شده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید