6e282a7973b655555a3b16f317248f32

معرفی شرکت

 

کلیات:

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها است که در حال حاضر به سبب حضور موفق و بلند مدت در صنعت محصولات غذایی و همچنین توانمندی محوری خود یعنی توزیع و پخش محصولات، سرمایه‌گذاری‌های خود را در صنعت روغن خوراکی، صنایع شیر، صنعت قند و صنعت شوینده و بهداشتی متمرکز نموده‌است.

ساختار مالکیت و شرکت‌های زیر مجموعه در هلدینگ وبشهر به شرح زیر است (درصدهای مالکیت برای انتهای سال 1394 است):

2017-05-10_145058

 

 

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ 06/03/1396 به شرح جدول زیر می­باشد:

2017-05-27_135128

 

بررسی پرتفوی بورسی شرکت:

 

شرکت مارگارین اخیرا اقدام به افزایش سرمایه نموده‌است به همین خاطر بهای تمام شده و تعداد سهام آن پس از افزایش سرمایه محاسبه گردیده‌است.

وزن بانک اقتصاد نوین در پرتفوی شرکت‌های بورسی وبشهر بسیار پایین و تنها 3 درصد از ارزش روز پرتفوی است؛ با این حال، بهای تمام شده بانک اقتصاد نوین در پرتفوی وبشهر بسیار پایین است به طوری که در حال حاضر و با وضعیت نامناسب صنعت بانکداری به دلیل بهای تمام شده بسیار پایین سهام بانک اقتصاد نوین برای وبشهر (654 ریال به ازای هر سهم) به ازای هر سهم بانک، وبشهر در حدود 1000 ریال در موضع سود قرار دارد. البته قابل به ذکر است که شرکت‌های غیربورسی وبشهر هم سهامدار بانک اقتصاد نوین هستند که در محاسبات شرکت‌های غیربورسی این درصد مالکیت‌ها در نظر گرفته شده‌است.

2017-05-27_135241

 

بررسی پرتفوی غیربورسی شرکت:

 

 2017-05-27_135356

 

مهمترین بخش در تحلیل وبشهر، پرتفوی غیر بورسی آن است که شرکت‌های با ارزش و مهمی را در صنایع مختلف در دل خود دارد برای محاسبه ارزش روز برخی از این شرکت‌ها محاسباتی به شرح زیر صورت گرفته‌است:

1.       شرکت صنایع شیر ایران:

صنایع شیر ایران با برند پگاه مالک 16 کارخانه لبنیات در کل کشور است (شرکت‌های زیر مجموعه صنایع شیر ایران در نقشه زیر نشان داده شده‌اند). تعدادی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت صنایع شیر ایران یعنی پگاه آذربایجان، پگاه خراسان، پگاه اصفهان، پگاه فارس، پگاه گلپایگان و پگاه گلستان در بورس یا فرابورس درج شده‌اند؛ با استفاده از ارزش روز این شرکت‌ها و لحاظ درصد مالکیت صنایع شیر ایران در آن‌ها ارزش صنایع شیر ایران تنها بابت شرکت‌های حاضر در بورس یا فرابورس برابر با 5،887،332 میلیون ریال است در حالی که طبق نقشه زیر این شرکت 15 کارخانه لبنیات در کشور دارد به عبارتی 9 کارخانه غیر بورسی هستند و طبق گفته‌های معاون مالی شرکت صنایع شیر ایران برنامه برای حضور آن‌ها در بورس وجود دارد. ظرفیت کارخانجات لبنیات در استان‌های مختلف نسبت مستقیمی با ظرفیت شیر تولیدی در آن استان دارد به عبارتی می‌توان گفت شرکت‌های پگاه تهران، تبریز، همدان، لرستان و اهواز شرکت‌های با ظرفیت بالایی هستند که هنوز در بورس عرضه نشده‌اند؛ به صورت بسیار بدبینانه برای تخمین ارزش روز شرکت صنایع شیر ایران، ارزش حاصل از شرکت‌هایی که تاکنون در بورس یا فرابورس پذیرفته‌شده‌اند ضرب در یک و نیم شده‌است و به عنوان ارزش روز صنایع شیر ایران در نظر گرفته شده‌است (عدد 5،887،332 ضرب در 1.5 شده‌است که برابر است با 8،831،057 میلیون ریال)؛ و سپس درصد مالکیت وبشهر در صنایع شیر ایران لحاظ شده‌است.

2017-05-10_150026

 

2.        مدیریت توسعه صنعت شوینده:

                 سود تلفیقی سال مالی 95 با نسبت P/E، 6 برای محاسبه ارزش روز این شرکت در نظر گرفته شده‌است.

3.       شرکت به پخش:

به منظور محاسبه ارزش روز شرکت به پخش حقوق صاحبان سهام سال مالی 95 به علاوه ارزش افزوده حاصل از مالکیت بانک اقتصاد نوین در نظر گرفته شده است این شرکت مالک 8.7 درصد بانک اقتصاد نوین است.

4.       سرمایه گذاری ساختمان گروه صنایع بهشهر:

به منظور محاسبه ارزش روز شرکت به پخش حقوق صاحبان سهام سال مالی 95 به علاوه ارزش افزوده حاصل از مالکیت بانک اقتصاد نوین در نظر گرفته شده است این شرکت مالک 8.7 درصد بانک اقتصاد نوین است.

5.       صادراتی توسعه صنایع بهشهر:

سود پیش‌بینی شده خود وبشهر برای محاسبه ارزش این شرکت با نسبت P/E، 6 در نظر گرفته شده‎‌است اما به دلیل اینکه بهای تمام شده بیشتر از این عدد است عملا ارزش روز برابر بهای تمام شده در نظر گرفته شده‌است و ارزش افزوده‌ای از بابت این شرکت محاسبه نگردیده‌است.

6.       سرمایه‌گذاری سرآمد صنایع بهشهر:

سود سال مالی 95 با نسبت P/E، 6 برای محاسبه ارزش روز این شرکت در نظر گرفته شده‌است.

7.       مدیریت توسعه قند و شکر:

این شرکت مالک کارخانه‌های قند نیشابور و قند شاهرود است که اخیرا بازده بسیار مناسبی را رقم زده‌اند. سود پیشبینی شده خود وبشهر برای محاسبه ارزش این شرکت با نسبت P/E، 6 در نظر گرفته شده‎‌است اما به دلیل اینکه بهای تمام شده بیشتر از این عدد است عملا ارزش روز برابر بهای تمام شده در نظر گرفته شده‌است و ارزش افزوده‌ای از بابت این شرکت محاسبه نگردیده‌است می‌توان گفت با رشد اخیر شرکت‌های قندی در نظر نگرفتن ارزش افزوده‌ای برای این شرکت بسیار محتاطانه است.

8.       صنعتی بهپاک:

اخیرا در بازار فرابورس پذیرش شده‌است و بدین خاطر قیمت پایانی آن در روز20 اردیبهشت 96 در نظر گرفته‌شده‌است این شرکت در مدت اخیر بازدهی بسیار خوبی داشته‌است.

9.       سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین:

در بازار پایه فرابورس در حال معامله است بدین خاطر قیمت پایانی آن در روز20 اردیبهشت 96 در نظر گرفته‌شده‌است.

10.   صافولا بهشهر:

اطلاعات خاصی از این شرکت در دسترس نیست، بدین خاطر ارزش روز برابر بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.

11.   صنایع بسته بندی ایران:

شرکت وضعیت مناسبی ندارد و زیان ده است به همین خاطر ارزش روز برابر بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.

12.   بیمه نوین:

در بازار پایه فرابورس در حال معامله است بدین خاطر قیمت پایانی آن در روز20 اردیبهشت 96 در نظر گرفته‌شده‌است.

 

محاسبه خالص ارزش دارایی‌های شرکت و جمع بندی

دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت از صورت مالی سال 95 برداشت شده‌است و البته افزایش سرمایه شرکت وبشه نیز در میزان دارایی‌ها و سرمایه شرکت اعمال شده‌است که با استفاده از محاسبات ارزش افزوده شرکت‌های بورسی و غیر بورسی، NAV وبشهر 2،866 ریال برآورد می‌گردد که با در نظر گرفتن قیمت پایانی 1،710 ریال در 6 خرداد 96 نسبت قیمت به NAV، 59 درصد است. با توجه به رشد قیمتی شرکت‌های زیر مجموعه وبشهر و اصلاح قیمتی این شرکت با در نظر گرفتن NAV می‌توان گفت وبشهر به عنوان یک گزینه کم ریسک و با پتانسیل رشد قیمتی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

 

 

2017-05-27_134933

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید