image

 

مجمع عمومی عادی سالیانه فرآور در تاریخ 23 اردیبهشت ماه با حضور حداکثری سهامداران برگزار شد. این مجمع با تقسیم سود 70 تومانی به کار خود پایان داد اما در این بین جناب اقای سعد محمدی  و مدیر عامل شرکت با سعه  صدر به تمام سوالات حاضرین پاسخگو بودند.

همانطور که میدانیم صنعت روی کشور چند سالی است که با مشکل تامین مواد اولیه و خاک مورد نیاز خود دست و پنجه نرم میکند با توجه به این مهم در رابطه با بهره برداری از معدن مهدی اباد سوالاتی مطرح شد که با توجه به پاسخهای دریافتی از هییت مدیره شرکت، این معدن با 185 میلیون تن باطله برداری راه زیادی تا بهره برداری در پیش دارد. گفتنی است که این معدن دارای روی 6% و سرب 2% می باشد. شرکت فرآوری مواد معدنی ایران در نظر دارد با اجرای پروژه ای در بافق و در نزدیکی مهدی اباد خدمات فلوتاسیون را ارائه نماید و از فرصت موجود بهره برداری کند. مذاکرات اولیه جهت سرمایه گذاری در این منطقه صورت گرفته است که در صورت موافقت فرآور اقدامات لازم را خواهد نمود.

شایان ذکر است که با بهره برداری از معدن مهدی اباد کارخانه های مورد نیاز جهت جداسازی فلزات از خاک به 800 هزار تن کارخانه خواهد رسید.

در رابطه با شرکت فرآوری مواد معدنی ایران اطلاعاتی در اختیار سهامداران قرار داده شد که در ذیل به تشریح آنها پرداخته شده است:

** رشد 19 درصدی تولید شمش روی از ابتدای سال 1396 تا 22 اردیبهشت ماه نسبت به دوره مشابه سال قبل؛ (تولید 1240 تن شمش روی نسبت به تولید 1042 تن در همان دوره در سال قبل)

** دریافت 3000 تن خاک از ترکیه و برنامه ریزی برای دریافت 3000 تن دیگر؛ شایان ذکر است که به دلیل مشکلات به وجود آمده جهت دریافت و حمل خاک در مرز ترکیه و ایران شرکت توانسته است بر روی مبلغ پیش پرداخت خود بابت دریافت خاک به میزان 1.5 میلیارد تومان از فروشنده تخفیف دریافت نماید.

** شرکت همچنان برای واردات خاک از ترکیه برنامه ریزی می کند؛ عیار خاکهای وارداتی معادل 18% و در صورت کاهش عیار نرخ خرید خاک نیز تعدیل خواهد شد.

*** سرمایه گذاری فرآور، کاسیمین و سرب و روی ایران در به بهره برداری رساندن طرح "تولید شمش روی از ضایعات تولیدی(کیکهای لیچ ) دو کارخانه؛ ( به گفته اعضای هییت مدیره نرخ بازگشت سرمایه برای این طرح بالای 40% می باشد. محل کارخانه در کالسیمن است و ظرفیت تبدیل 400 هزار تن باطله را خواهد داشت) گفتنی است که دپوی ضایعات تولید شرکت فرآور به یک میلیون تن و شرکت کالسیمین به 3 میلیون تن می رسد.

** با توجه به اینکه شرکت در تولید شمش روی خود در سال 1395 از ضایعات تولید نیز استفاده کرده است بهای تمام شده کالای فروش رفته با کاهش همراه بوده است؛به طوریکه عیار پسماند شرکت به 2.5 درصد رسیده و شرکت تصمیم دارد که در سال پیش رو این نسبت را به 1.5 درصد کاهش دهد.

** افزایش راندمان تولید روی از 77 درصد به 81.66 درصد؛

*** افزایش درآمد شرکت در سال 1395 نسبت سال1396 : که این افزایش به میزان 66% مربوط به افزایش نرخها در سطح جهانی و 34% این افزایش مربوط به افزایش راندمان و بهره وری در شرکت میباشد.

*** گفتنی است که شرکت در طی عملکرد سال گذشته خود محصولات خود را به نرخ 2430 دلار و به میزان 94 دلار بالاتر از میانگین نرخهای جهانی فروخته است. همانطور که در صورتهای مالی نیز مشخص است این افزایش نرخ مربوط به افزایش نرخ فروش داخلی می باشد که مهمترین مشتری شرکت فولاد مبارکه جهت تهیه ورقهای گالوانیزه از روی استفاده می نماید.

*** از نظر اعضای هییت نرخهای جهانی با توجه به تعطیلی دو معدن 500 هزار تنی چین و استرالیا کاهش معنی داری را با شرایط فعلی نخواهد داشت ؛

**و در آخر شایان ذکر است که افزایش سرمایه ای برای این شرکت در راه است؛

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط