image

مجمع عمومی عادی سالیانه پتروشیمی زاگرس با حضور 93% سهامداران در تاریخ 1396/02/20 در مجتمع تلاش برگزار شد. زاگرس توانست 4250ریال به ازای هر سهم سود تقسیم کند این در حالی بود که 4037 ریال به ازای هر سهم سود برای سال 1395 محقق کرده بود.

در ذیل به بخشهای مهم مطرح شده در مجمع و توضیحات شرکت در خصوص بندهای حسابرسی پرداخته شده است:

عدم پذیرش پتروشیمی مبین در رابطه با نرخ­های جدید سرویس­های جانبی اعلام شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران:

بند4 حسابرس: جهت تامین نیازهای فاز دوم مجتمع تا پایان مرداد ماه سال 1392 قراردادی با شرکت پتروشیمی مبین منعقد نگردیده، لیکن در شهریور ماه سال مذکور قراردادی از این بابت منعقد شده که برخلاف مفاد آن، مبالغ سرویسهای ارائه شده فاقد مصوبه هیئت مدیره و یا توافق کتبی طرفین بوده و تاریخ اجرای قرارداد در آن مشخص نگردیده و بنابراین تمامی صورتحسابها بصورت علی الحساب از شرکت فوق دریافت شده­است. براساس تطبیق حسابهای فی مابین، مبلغ 1925 میلیارد ریال اختلاف حساب نامساعد از بابت صورتحسابهای سنوات قبل عمدتا در رابطه با میزان مصرف و نرخ خوراک و تفاوت نرخ تسعیر ارز مرجع و مبادله­ای و سایر موارد وجود داشته، ضمن اینکه در رابطه با صورتحسابهای سال مالی مورد گزارش نیز با توجه به کاهش نرخ­های جدید سرویس­های جانبی اعلام شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، ادعایی به مبلغ 670 میلیارد ریال از جانب شرکت مطرح گردیده که تاکنون مورد پذیرش شرکت پتروشیمی مبین قرار نگرفته است. با توجه به مراتب فوق، تعدیل حسابها از بابت موارد یادشده ضروری است، لیکن تعیین آثار مالی مربوطه بر صورتهای مالی مورد گزارش منوط به تعیین تکلیف اختلافهای یاد شده و حصول توافق فیمابین می­باشد.

توضیحات هیئت مدیره به مجمع: بخشی از اختلاف حساب سنوات گذشته مربوط به مالیات بر ارزش افزوده بوده، به مبلغ 130 میلیارد تومان که رفع مغایرت شده­است و 120 میلیارد آن مربوط به مغایرت در نرخهای اکسیژن است. بطور کلی در قراردادهای یوتیلیتی قبل از واگذاری مبین، حکمیت با شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و در یک مقطع زمانی قیمت2 سنت برای اکسیژن پرداخت شده­است و بعد از آن قیمتها به 13 و 10.5 سنت رسیده است. این قیمتها از نظر مدیریت زاگرس عادلانه نیست و به نظرمی رسد که قیمت مناسب این محصول بین 5 تا 6 سنت باشد. با توجه به اختلافات ذکر شده در رابطه با نرخهای پرداختی سرویس های جانبی توسط زاگرس به پتروشیمی مبین و عدم همکاری پتروشیمی مبین با این شرکت، هیئت مدیره اقدام به بررسی ایجاد واحد یوتیلیتی مستقلی تحت نظارت خود نموده و به همین منظور با چند شرکت نیز مذاکراتی انجام داده است به نظر می رسد که یک شرکت المانی حاضر به سرمایه­گذاری در این حوزه و به صورتBOO(بدون انتقال مالکیت) شده است اما زاگرس تا کنون شرایط این سرمایه گذاری را نپذیرفته است و در صورتی که قرارداد به صورت BOT(با انتقال مالکیت)باشد حاضربه مذاکره خواهد بود. شایان ذکر است که بابت اختلاف به وجود امده شورای رقابت قضاوت نهایی را در رابطه با نرخهای این دو شرکت خواهد داشت. گفتنی است که قیمت نهایی اعلام شده از سوی شورا برای دو طرف قابلیت اجرایی دارد. از طرفی آقای عزیزی از راه اندازی برق پتروشیمی دماوند و یکی از واحدهای اکسیژن این شرکت خبر داد و اضافه نمود که واحد آب پتروشیمی دماوند نیز در ماه اینده به بهره­برداری خواهد رسید.

 

 

سایر نکات با اهمیت:

· با توجه به آنکه زاگرس 79% از صادرات خود را به چین انجام می­دهد، بهره برداری از پتروشیمی کاوه و مرجان و دو واحد متانول در چین ریسک مهمی برای شرکت تلقی می­شود؛

· تاکید شرکت بر رقابتی شدن نرخهای سرویسهای جانبی و یوتیلیتی؛

· کاهش هزینه حمل زاگرس در طی سنوات گذشته از 80 دلار به 40 دلار؛

· تامین گاز از ترکمنستان به صورت سواپ و با نرخ 8 سنت و این در حالی است که نرخهای داخلی به 13 سنت نیز می رسد.

· اجرایی شدن ممنوعیت ورود کشتی هایی که مشکل زیست محیطی دارند، به سواحل: با توجه به توسعه استفاده از متانول به عنوان سوخت در سطح بین الملل و به دلیل مشکلات زیست محیطی، استفاده از نفت کوره به عنوان سوخت کشتی ها کاهش یافته­ و مصرف متانول به عنوان سوخت در حال افزایش می باشد.

· شایان ذکر است که ارزش جایگزینی شرکت پتروشیمی زاگرس در حال حاضر معادل یک میلیارد دلار می باشد؛

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید