image

جلسه تبادل نظر شرکت همراه اول در تاریخ 1396/02/02با حضور فعالین بازار سرمایه تشکیل شد. همراه در سال مالی 1395 توانست به ازای هر سهم 7150 ریال سود محقق کند. این شرکت در سال 89 در بازار بورس اوراق بهادار با پی به ای 8 ،عرضه شد و این در حالیست که همراه در روزهای نزدیک به مجمع خود با پی­به ای 4.7 در بازار بورس در حال معامله است. شرکت در سال 94 بیشترین کاهش سودآوری خود را داشته است و توانسته است با سرمایه­گذاری­های مناسب در سال 95 به سودآوری مناسبی برسد و سهم بازار خود را از رقبای خود پس بگیرد.

تحولات شرکت

اجرای طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه- که امکان مهاجرت مشترکین یک اپراتور به سایر اپراتورها با حفظ شماره را فراهم می­آورد- از مهم ترین تصمیمات اجرایی شده در سال 1395 بود. پس از پیاده­سازی آن شاهد وزن کشی واقعی اپراتورها و رشد حدود 2% سهم بازار همراه اول بوده­ایم. این درحالی است که سایر اپراتورها، در بازه زمانی مشابه با افت (سهم بازار) مواجه شده­اند. با این وجود همراه اول با تثبیت هر چه بیشتر جایگاه خود، همچنان به عنوان پیشتاز بازار موبایل ایران 59% از مشترکین موبایل ایران را همراه خود دارد.

همراه اول که از اواخر سال 1393 با اخذ مجوز نسل­های جدید ارتباطات ، راه اندازی نسل 3 (3G) را آغاز کرد، طی سال 1395 با نصب بیش از 8400 سایت و در مجموع با در اختیار داشتن بیش از 15000 سایت، موفق به گسترش یکپارچه پوشش نسل 3 در سراسر کشور شده­است. البته رهبر موبایل باند پهن ایران تنها به 3G بسنده نکرده و به منظور دستیابی به تجربه بهبود یافته مشتری و موفقیت پایدار، اقدام به سرمایه­گذاری کلان در شبکه و نصب بیش از 8700 سایت نسل 4 و 4.5 (4.5G ,4G ) طی سال 1395 کرده­است. بر همین اساس، ارتباط بر بستر آخرین نسل فناوری باند پهن موبایل در مجموع از طریق بیش از 9000 سایت (4.5G , 4G ) برای مشترکین فراهم شده است.

سهم بازار

همراه اول 60% ، رایتل 2.5 % و ایرانسل 38% از سهم بازار ارتباطات کشور را دارند. از جمله تهدید­های شرکت همراه اول بالا بودن طیف فرکانس آن می­باشد که فرکانس همراه 2600 ، ایرانسل و رایتل 1800 می­باشد. (ایرانسل به پشتوانه سهامدار خود توانسته است این فرکانس را دریافت کند.)

استهلاک تجهیزات مخابراتی

مدیرمالی شرکت توضیح داد که تجهیزات مخابراتی 10ساله مستهلک می­شوند.که هزینه استهلاک این صنعت بالا می­باشد.

ایا طرح تماس صوتی تلگرام یک تهدید است؟

مدیرعامل شرکت در مورد تهدید طرح تماس صوتی تلگرام توضیح داد که بخش بیشتر درامد همراه از محل تماس صوتی، از نوع تماس صوتی تجاری است و مربوط به تماس های خانوار نمی­شود. همچنین، شایان ذکر است دولت سهم 40% در درامدهای مکالمه صوتی همراه دارد . همراه همیشه محتاطانه بودجه خود را اعلام کرده­است و شرکت انتظار رشد درامد مکالمه صوتی را در سال جاری ندارد.

برنامه­های اتی

ü با توجه با آنکه ایرانسل با شرکتهای اسنپ ، بامیلو و... برنامه­های مشترکی دارد .ایا همراه تمایل به حضور در این عرصه را دارد؟ مدیرعامل شرکت توضیح داد که همراه در سال جاری برنامه جدی برای حضور در این عرصه را دارد.

ü شرکت برنامه خرید یک شرکت psp را دارد تا بخشی از ترافیک را به آن واگذار کند.

ü درامد فروش شارژ شرکت ماهانه 65 میلیارد تومان بوده که شرکت برنامه دارد آن را به 100 میلیارد تومان برساند.

ü شرکت برنامه افزایش سرمایه 200% از محل آورده نقدی را در سه تا چهار ماه آینده دارد.

USSD یکی از محصولات نسل دوم مخابرات سلولی همراه اول است که برای انتخابات در حال حاضر در ایران استفاده می­شود و همین استفاده از آن در انتخابات گواه بر امنیت بالای آن می­باشد. همراه در تلاش است با همکاری بانک مرکزی، زمینه استفاده از آن را افزایش دهد.

ü در زمینه payment mobile همراه با مشارکت بانک اینده در حال اجرای اولین platform خود است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید