مدیر سازمان عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه طی سخنانی گفت که اظهارات آمریکا درباره نحوه اجرایی شدن برجام بی ربط است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "میخایل اولیانوف" مدیر سازمان عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اظهارات مقامات آمریکایی درباره نحوه اجرایی شدن توافق هسته‌ای با ایران بی ربط است.

وی افزود: اگر این توافق کارا نبود، در این صورت می‌توان شکایت‌هایی در زمینه عملکرد آن داشت که آمریکایی‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بازیگر مستقلی در این زمینه است تاکید کرده ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است. بنابراین هرگونه ادعا در این زمینه بی ربط است.

همچنین کنستانتین کساچیف رئیس کمیته امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه در میان خبرنگاران، سخنان رکس تیلرسون در خصوص روش  ناموفق در برخورد با توافق هسته ای در ایران، همانند سخنان شان اسپایسر در خصوص تجدید نظر در مورد لغو تحریم ها، در واقع به عنوان تظاهر و تلاش دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در از بین بردن و هدایت وضعیت ایجاد شده در منطقه به سوی دیگر می باشد.

این سناتور روسی در ادامه افزود: "سخنان رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص رویکرد شکست خورده توافق هسته ای در ایران، همچنین سخنان وی در خصوص تهدیدهای ممکن از سوی ایران، همانند سخنان شان اسپایسر دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در خصوص تجدید نظر در لغو تحریم ها بر علیه ایران — در واقع به عنوان تظاهر و  تلاش دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در از بین بردن و هدایت وضعیت ایجاد شده در منطقه به سمت و سوی دیگر است".

این سیاستمدار روس در پایان افزود: "در ابتدا، حملات موشکی در سوریه، سپس پاسخ گویی رو در رو با پیونگ یانگ، اکنون نیز مسئله ایران، تمامی این موارد در ادامه سخنان نارضایتمندانه ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی وی می باشد. هدف روشن است: در هر مورد واشنگتن باعث ایجاد اقدامات تحریک آمیز می گردد که نتیجه آن پرتاب توپ به دست مخالفان است. این امر باعث می گردد مخالفان در معرض اشتباه و یا عذر و بهانه گیری قرار بگیرند". 

رکس تیلرسون  روز پنجشنبه در نشستی خبری با طرح این ادعا که جمهوری اسلامی ایران همچنان از گروه های تروریستی حمایت کرده و شهروندان آمریکایی را به گروگان می گیرد ازبازنگری جامع سیاست دولت آمریکا در قبال ایران خبر داد.

تیلرسون  مدعی شد ایران کشور اول حامی تروریسم در جهان است و هم اکنون در بحران هایی دست دارد که منافع ایالات متحده آمریکا را به چالش می کشد.

او افزود: «یک ایران مهار نشده پتانسیل آن را دارد که راه کره شمالی را برود و دنیا را هم با خود ببرد. آمریکا نمی خواهد در چنین وضعی قرار بگیرد که دوباره ثابت شود سیاست صبر استراتژیک یک رویکرد شکست خورده است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت «برجام هدف ایران برای تبدیل شدن به کشور هسته‌ای را فقط به تأخیر می‌اندازد.»

او گفت این توافقنامه تنها دست یابی ایران به بمب هسته‌ای را به تاخیر انداخته در حالی که نتوانسته تهدیدهای ایران را در عرصه های دیگر مهار کند.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته طی نامه‌ای اعلام کرد ایران تاکنون به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است.

سخنگوی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که دولت ترامپ طی 90 روز آینده توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کرده و پیشنهاداتی را درباره آن به رئیس‌جمهور ارائه خواهد داد.

وی گفت: نامه «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا درباره برجام، به‌معنی این نیست که ما نگران احتمال تقلب ایران در توافق هسته‌ای نیستیم.