تهران-ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که انتشار اوراق مالی اسلامی حتی درکشورهای غیراسلامی جذابیت دارد، گفت: در قانون بودجه امسال، مجوز انتشار اوراق مالی داخلی و بین المللی صادر شده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا شاپور محمدی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نهمین دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی در جمع خبرنگاران با بیان این که برای انتشار اوراق مالی یک میلیارد یورویی با کره توافق شده است، افزود: سازمان بورس سال گذشته با کره جنوبی برای انتشار اوراق توافق کرده است که البته اجرایی نشد.
وی ادامه داد: به دنبال انتشار اوراق مالی اسلامی هستیم که البته برای اجرای آن، آمادگی سایر کشورها نیز بررسی می شود.
محمدی بیان داشت: با توجه به این که انتشار اوراق بین المللی، تعهدات ارزی ایجاد می کند بانک مرکزی باید نظر خود را در این باره اعلام کند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره راه اندازی بازار آتی ارز نیز گفت: سازمان بورس آماده راه اندازی بازار آتی (مشتقه) ارز است، اما به دلیل این که سیاست های ارزی باید توسط بانک مرکزی مشخص شود، این بانک نظر خود را اعلام کند.
وی به جذابیت انتشار اوراق مالی اسلامی اشاره کرد و افزود: حتی در کشورهای غیراسلامی مانند آلمان نیز انتشار ابزار مالی اسلامی رواج دارد و در اجلاسی که امروز در تهران برگزار می شود نیز از کشورهایی مانند آلمان و چین نمایندگانی حضور دارند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در برخی کشورهای اسلامی مانند مالزی نیز حجم قابل توجهی از اوراق مالی اسلامی منتشر می شود.
محمدی با برشماری مزیت های انتشار اوراق مالی اسلامی، اضافه کرد: ابزار مالی اسلامی برای اهداف خاصی منتشر می شود و سرمایه گذاران، در جریان چگونگی هزینه شدن این منابع مالی قرار می گیرند.
نهمین دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی با حضور نمایندگان 18 کشور امروز در هتل آزادی تهران برگزار می شود.
آلمان، فرانسه، سوییس، مالزی، چین، سنگاپور، لبنان و پاکستان و اندونزی از جمله کشورهای شرکت کننده در این همایش هستند.