به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، اسام المرزوق وزیر نفت کویت اعلام کرد:‌در صورت توافق کشورهای اوپک برای تمدید توافق 30 نوامبر کاهش عرضه نفت به بازار جهانی برای 6 ماه دیگر احتمالاً ایران اجازه خواهد یافت تا سطح تولید خود را کاهش نداده و در رقم کنونی نگه دارد.

وی گفت: به نظر من در صورتی که توافق اوپک تمدید شود ایران تولید نفت خود را ثابت نگه خواهد داشت.

این مقام کویتی که ریاست کمیته نظارت بر عملکرد کشورهای عضو اوپک در اجرای توافق 30 نوامبر را برعهده دارد طی مصاحبه‌ای در ابوظبی گفت: کویت اولین کشوری بود که پیشنهاد تمدید توافق کاهش عرضه نفت برای یک دوره دیگر را مطرح کرد. 

وی تأکید کرد: در صورت تمدید توافق کاهش عرضه با توجه به بهبود تقاضا در آینده شاهد افزایش قیمت نفت خواهیم بود.

بنابه اطلاعات جمع‌آوری شده توسط بلومبرگ از زمان کاهش تحریم‌ها علیه ایران بر مبنای توافق هسته‌ای، ایران تولید نفت خود را 35 درصد افزایش داده است. طی سال جاری تولید نفت این کشور تقریباً‌ ثابت بوده و کمتر از 2 درصد از ابتدای سال 2017 رشد داشته است.

آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد براساس توافق انجام شده ایران تولید نفت خود را در محدوده 3.8 میلیون بشکه در روز نگه داشته است.

المروزق تأکید کرد: اگرچه ایران تولید نفت خود را کاهش نداده اما از میزان توافق شده نیز فراتر نرفته است.

در روز 30 نوامبر کشورهای عضو اوپک توافق کردند تا مجموع عرضه نفت خود به بازار جهانی 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

 

این توافق از ابتدای سال 2017 اجرایی شد و بنابه گفته محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در روز 25 می اعضای اوپک نسبت به تمدید این توافق برای یک دوره 6 ماه دیگر تصمیم‌گیری خواهند کرد.