image

مجمع عمومی عادی سالیانه مارگارین با نماد غمارگ در تاریخ 1396/01/29با حضور سهامداران شرکت در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار گردید. غمارگ توانست در سال مالی گذشته به ازای هر سهم 644 ریال محقق کند. همچنین به ازای هر سهم 300 ریال سود نقدی تقسیم کرد.

تحولات شرکت

با توجه به آنکه 3 سال از واگذاری غمارگ به توسعه صنایع بهشهر می­گذرد، شرکت توانسته است عملکرد مطلوبی را در سال مالی 95 داشته باشد. غمارگ با برند آفتاب توانسته است 13% از سهم بازار را بدست آورد. همچنین شرکت با توجه به تولید کالای اساسی در کشور، توانسته است با استفاده از سیستم بانکی کشور بخشی از مشکلات خود را حل و فصل کند. شایان ذکر است، غمارگ رتبه دوم را در بین 48 شرکت تولید کننده روغن­های خوراکی داراست.

مدیرعامل شرکت توضیح داد که هدف مارگارین تا 5 سال آینده، افزایش سهم بازار شرکت به 15% می­باشد.

محصولات جدید

شرکت مارگارین در راستای نیازهای روز کشور و منطقه تنوع محصولات خانوار و تخصصی خود را در برنامه­های تحقیقات و توسعه در سال جدید خواهد داشت از جمله می­توان به محصولات جدید خانوار اعم از روغن­های سرخ­کردنی ویژه در بطری 2.5 لیتری و تنوع بسته­بندی در اشکال مختلف، همچنین روغن­های تخصصی صنف و صنعت اشاره کرد.

بند حسابرسی

بند4- مانده بدهی به شرکت بازرگانی دولتی ایران طبق یادداشت توضیحی 2-13 صورتهای مالی به مبلغ 471 میلیارد ریال، بابت تفاوت بهای روغن خام یارانه­ای و تعادلی مصرف­شده جهت تولید محصولات آزاد شرکت و شرکت صنعتی بهشهر در سنوات قبل می­باشد که در این خصوص تاکنون صورت تطبیق کامل مقداری و ریالی مانده حسابها فی­ما بین شرکت و شرکت بازرگانی دولتی ایران تهیه نگردیده است. طبق صورتجلسه تنظیم شده بین شرکت و شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال مالی گذشته، مقدار بدهی روغن خام شرکت مارگارین به شرکت مذکور تا تاریخ 15/07/1394، معادل 7.3 هزار تن می­باشد که کمتر از مقادیر تعیین شده قبلی بوده و شرکت از این بابت مبلغ 95 میلیارد ریال به حساب سود سال مورد گزارش منظور نموده، اما صورتجلسه مذکور متکی به صورت تطبیق مقداری ریالی کلیه حسابهای بین دو شرکت نیست. همچنین پاسخ تائیدیه مستقل درخواستی این موسسه از شرکت بازرگانی دولتی ایران، تاکنون دریافت نشده­است. حدود 16.7 هزار تن از روغن­های خام یارانه­ای و تعادلی دریافتی بشرح فوق در سنوات قبل، توسط شرکت صنعتی بهشهر مصرف گردیده که تفاوت بهای آن به مبلغ 414 میلیارد ریال به حساب طلب از شرکت صنعتی بهشهر ( یادداشت توضیحی 5 صورتهای مالی) منظور شده، اما در تائیدیه دریافتی این موسسه از شرکت صنعتی بهشهر ، مانده بدهی به مارگارین و اطلاعات مربوط به آن درج نشده­است. همچنین طبق صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت صنعتی بهشهر، میزان طلب مارگارین 549 میلیارد ریال می­باشد که دلیل مغایرت آن با صورتهای مالی مارگارین مشخص نشده­است.

ü مدیرمالی شرکت توضیح داد: شرکت در سنوات گذشته وظیفه تصفیه و تولید روغن یارانه­ای را داشته­است. که مقدار بدهی غمارگ به GTC طی پیگیری­های انجام شده به 7300 تن رسیده است و شرکت در حال پیگیری به منظور حل این موضوع می­­باشد و مجمع تکلیف کرد که تا شهریور 96 موضوع حل و اطلاع رسانی شود.

بند5- طبق توافق­نامه منعقد شده بین شرکت و شرکت به­پخش به عنوان سهامدار عمده شرکت زرین پخش بهشهر، مدیریت کامل شرکت زرین پخش بهشهر عملا از تاریخ 17 ابان ماه 1393 به شرکت مارگارین واگذار گردیده­است. از این رو، با در نظر گرفتن توانایی ایجاد شده برای شرکت مارگارین در جهت اعمال کنترل بر سیاستهای مالی و عملیاتی شرکت مذکور، طبق استانداردهای حسابداری، لازم بود صورتهای مالی تلفیقی به همراه صورتهای مالی جداگانه شرکت تهیه و ارائه می­گردید. به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات و مدارک کافی از جمله مستندات درخواستی موضوع الزامات مندرج در استاندارد 600 حسابرسی، تعیین تاثیر این موضوع امکانپذیر نبوده است.

ü مدیرمالی شرکت توضیح داد: شرکت زرین پخش زیرمجموعه شرکت به­پخش است و براساس توافق­نامه غمارگ با شرکت به­پخش ، غمارگ محصولاتش را از طریق این شرکت توزیع می­کند. همچنین با توجه به آنکه زرین پخش در صورتهای مالی به­پخش به عنوان سهامدار عمده تلفیق می­شود و زرین­پخش موجودی کالای زیادی ندارد ، عملکرد مارگارین زیاد تحت الشعاع قرار نمی­­گیرد.

7-1- به شرح یادداشت­های 1-5-5 و 5-29 صورتهای مالی، طلب از شرکت تعاونی کارخانجات فرآوری روغن و دانه­های روغنی ایران به واسطه صورت تطبیق تهیه شده فی­مابین از بابت تولید و توزیع روغنهای کوپنی در سنوات قبل، به مبلغ 37 میلیارد ریال افزایش یافته­است. وصول 25 میلیارد ریال از مبلغ مزبور منوط به تسویه حساب نهایی شرکت با شرکت بازرگانی دولتی ایران می­باشد.

ü مدیرمالی شرکت توضیح داد: که تا خرداد ماه تسویه خواهد شد.

حواشی مجمع

غمارگ با توجه به شرایط رقابتی موجود در صنعت ، از سیاست افزایش تخفیف در سال گذشته استفاده کرده است و بطور متوسط میزان تخفیفات خود را از 2.5% به 7% رسانده­است که قیمتهای فروش غمارگ بسیار پایین­تر از غبشهر است. مدیرعامل شرکت توضیح داد که غبشهر هزینه قابل توجهی را صرف تبلیغات خود می­کند و مارگارین هزینه تبلیغات را صرف افزایش تخفیفات خود کرده­است. همچنین شایان ذکر است که غبشهر در آذرماه 1395 به دلیل افزایش تخفیفات خود،کاهش در سودآوری داشته­است.

تسهیلات مالی شرکت: شرکت از سال 93 که تحت مالکیت توسعه صنایع بهشهر درآمده است، برای تامین مواد اولیه نیاز به اخذ وام از سیستم بانکی داشته­است. شرکت قصد دارد از طریق افزایش سرمایه دو مرحله­ای ساختار مالی خود را اصلاح کند.

افزایش سرمایه

مجمع فوق العاده شرکت به منظور افزایش سرمایه از مبلغ 360 میلیارد ریال به 1080 میلیارد ریال نیز برگزار گردید و مجمع با افزایش سرمایه دو مرحله ای شرکت موافقت کرد که در مرحله اول 130% افزایش سرمایه به تصویب رسید (مرحله اول به مبلغ 480 میلیارد ریال و مرحله دوم آن 240 میلیارد ریال در سال مالی منتهی به 30اذر 1397). شایان ذکر است افزایش سرمایه مذکور از محل اورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران جمعا به مبلغ 420 میلیارد ریال و از محل سود انباشته به مبلغ 300 میلیارد ریال انجام خواهد شد. شرکت هدف از افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی ،تامین سرمایه در گردش و اجرای پروژه­های سرمایه­ای اعلام کرده­است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید